Stresle Baş Etme Yolları

Günlük hayatta her insan türlü zorluklar ile karşılaşır. Bu zorlukları çoğu zaman aşarız ya da aşamayız fakat şu bir gerçek ki bunun stresini kesinlikle yaşarız. Çoğu zaman bunun ile nasıl başa çıkacağımızı bilemeyiz. Stresle baş etme yolları bulmaya çalışırız. Bazen o kadar çok sters yaparız ki bunun ile başa çıkmak için profosyenel destek bile alırız.

Bazılarımız ise kendi içimizde halletmeye çalısırz. Bazen üstesinden geliriz ama ne yapacağımızı bilmeyiz. Ama şu bir gerçek ki insanın doğası gereği stres hep hayatımızda olacaktır. Peki gerçekten sters nedir ve başa çıkmanın yolları var mıdır?

Stresle Baş Etme Yolları: Stres Nedir ?

Stresle Baş Etme Yolları
Stresle Baş Etme Yolları

Uyum sağlanması ya da tepki gösterilmesi gereken herhangi bir tehlike anında vücudun gösterdiği doğal bir reaksiyondur. Kişiyi korumak adına ortaya çıkan stres tepkisi, çok fazla gözlendiğinde yaşam kalitesini, bireyin işlevselliğini bozabilir.

   Vücudu ve ruhsal durumu etkileyen, yaşam kalitesini düşüren hatta ileride birçok hastalığın ortaya çıkmasına sebep olan bir durumdur.
   Gündelik hayatımızda okul, ev, iş, sosyal hayat, sınavlar, evlilik, borçlar ve buna benzer durumlarda stres yaşarız Özellikle duygusal stres ile çok karşılaşırız. Bu çok normaldir fakat bunun kontrolden çıkması anormal bir durumdur.

Gündelik yaşamın yanı sıra travmatik yaşantılar da strese sebep olabilir. Önceden yaşadığımız olayların tekrarlanmasından korktuğumuzdan dolayı da stres reaksiyon gösterebilir. ‘Stres anında vücutta meydana gelen değişiklikler olabilir‘ . Değişim ve bu değişime uyum gerektiren durumlarda, işin içinden çıkamayacağımızı anladığımız zamanlar da stres kaçınılmaz olur.

  ‘Stresin fizyolojik etkileri‘ olabilir. Bir tehlike anında vücudumuz alarm verir. Sinir sistemimiz kortizol(stres hormonu) ve adrenalin hormonları salgılar. Bu hormonların salgılanmasıyla kalp atımı hızlanır, kaslar gerilir, sıkılaşır, hızlı nefes almalar başlanır ve vücut tehlikeye karşı kendini hazırlar.

   Hem vücudun doğası gereği hem de hayatın getirdiği zorluklardan dolayı sık sık bu olayları yaşarız. Hayatımızı hep en iyi şekilde yaşamak için verdiğimiz mücadeleyi düşününce stres yaşamamız çok doğal!
   Öğrenciyken sınav stresi sanki hiç bitmeyecek gibi gelir. Ve yalan değil bitmiyor 🙂

Ama belki de bunu biraz da bizler abartıyoruz. Evet haklısınız maalesef ki hayatımızın devamı için bu sınavlardan yüksek not almamız gerekiyor. İyi bir iş ve iyi bir hayat sürmek için bu sınavlardan geçmemiz gerekiyor. Tabi ki çevremizin beklentilerini de göz önüne alırsak bu stres daha da artıyor. Ama bence bununla baş etmemiz gerekiyor.

Stresle Baş Etme Yolları: Stres Alanları

Stresle Baş Etme Yolları

İş hayatında daha çok para kazanmak, sürekli yükselmek için ve en önemlisi kovulmamak için verdiğimiz mücadelede yaşadığımız sıkıntılar bizi çok fazla strese sokuyor. Sürekli çalışmak ve mücadele vermekten gerçekte ne istediğimizi bilmeden bir girdabın içinde sürüklenmek bizi yeterince sıkıntıya sokuyor.

  İyi bir ebeveyn veya evlat olmak için gösterdiğimiz çabayı düşünelim… Ne kadarda mükemmel olmak için kendimizden vazgeçiyoruz. Çocuğumuza iyi bir gelecek verme kaygısı yada ebeveynlere iyi bir evlat olma çabamız içinde gösterdiğimiz mücadeleleri bir düşünelim.

Hayatın sınırlarını fazla zorluyoruz. Evet! Belki zorlamak güzel birşey ama bunun bizi yıpratmasına izin vermemeliyiz.
    Hayat belki zor ama birazda biz zorlaştırıyor. O kadar endişe ve kaygı içindeyiz ki ‘sıkıntılarla baş etmenin yolları‘ nı bulamıyoruz. Sorunlara o kadar çok odaklanıyoruz ki sağlıklı düşünemiyoruz. Ve duygusal strese giriyoruz bu seferde.

Peki stresli olduğumuzu ya da bunun dozunu nasıl anlayacağız? Stresle baş etmenin yolları gerçekten var mı?’Strese kesin çözüm‘ bulabilir miyiz? Size bunların hepsini anlatacağım.

  Fakat bundan önce ‘stresli insan özellikleri‘ nasıl olur onu öğrenmeliyiz. ‘Stres anında vücutta meydana gelen değişikler‘ nasıl olur bunu bilmeliyiz. Gelin şimdi ‘duygusal stres‘ ve ‘Stresin vücutta meydana getirdiği değişiklikleri‘ öğrenelim.

Stresle Baş Etme Yolları: Stres Belirtileri

Stres Belirtileri
Stres Belirtileri

*Bedensel Belirtiler
   Kalp çarpıntısı
   Yorgunluk Hissi
   Kaslarda gerilme
   Hızlı Nefes
   Kabızlık
   Mide kıramplarıStresle Baş Etme Yolları
   Göğüs ağrısı
   Bulantı
   Baş ağrısı
   Baş dönmesi
   Sürekli hasta hissetmek
   Bağışıklık sisteminin zayıflaması

*Duygusal Belirtiler
   Eski hobilerden zevk alamama
   Yalnız hissetmek
   Depresyon
   Keyifsiz hissetmek
   Mutsuzluk
   Karamsarlık
   Sürekli kötü düşünceler
   Huzursuzluk
   Alınganlık
   Öfke patlamaları
   Kaygı bozukluğu

*Bilişsel Belirtiler
   Unutkanlık
   Karar verme güçlüğü
   Odaklanma güçlüğü

*Davranışsal Belirtiler
   Uyku bozukluğu
   İştah sorunu
   Tırnak yeme
   Saç yolma
   Sürekli kaşınma
   Alkol ya da sigara kullanımı

15 Madde de Stresle Baş Etme Yolları

Stres belirtilerinden eğer sizde varsa şimdi gelin birlikte ‘strese kesin çözüm‘ veya stresi azaltmanın yollarını‘ konuşalım.’Stresle mücadele etme yöntemleri‘ nasıl olacakmış birlikte bu sorunu aşalım.Stresle baş etme yolları nelermiş bunları öğrenelim. Bunların hepsini sizin için maddeler halinde derledim. Gelin birlikte buna bir göz atalım:)

 • 1)Öncelikle kendinizle baş başa kalın ve sizi neyin bu kadar çok strese soktuğunu kendinize itiraf edin
 • 2)Sorununuzu bulduysanız çözüme odaklanın. Gerekirse kağıt ve kalem alın elinize ve yazın. Neye canınızın sıkıldığını ve sonra neler yapabileceğinizi yazın.
 • 3)Yazdığınız çözüm yollarını uygulayın. Eğer sizin boyunuzu aşan bir olay varsa kesinlikle bu konuda uzman bir kişiden destek alın
 • 4)Bol bol müzik dinleyin ve açık havada yürüyüş yapın
 • 5)Güvendiğiniz insanlarla kesinlikle konuşun onların yardımlarını geri çevirmeyin. Bazen bizim gözümüzden kaçan detayları görebilirler.
 • 6)Hayati riskler dışında herşeyin bir geri dönüşü ve çözümü vardır. Yeter ki dünyanın sonu gibi davranmayın
 • 7)Özellikle sınav stresi yaşayanlar bunun hayatlarında ki son viraj olduğunu düşünmeyin. Her boş vaktinizde sakın bir soru çözsem benim için daha iyi olur demeyin çünkü bu sizi strese daha çok sürükler
 • 8)Kesinlikle hayatın akışına kapılıp beslenmeyi ihmal etmeyin. Dengeli ve güzel beslenmek vücuda iyi gelir. Özellikle çikolata yemeyi ihmal etmeyin:)
 • 9)Kesinlikle alkol ve sigaradan uzak durun onlar sorun çözmez aksine sorun yaratır
 • 10)Sizi mutlu eden insanlarla konuşun ve onlarla zaman geçirin
 • 11)Zorlandığınızı düşündüğünüz işe başlamadan önce kesinlikle birinden yardım alın
 • 12)Kendinize sürekli şunu söyleyin; Evet sorun var ama ben sorundan daha güçlüyüm. Özgüveninizi artırın. Bunun için isterseniz özgüven adlı yazımızada göz atabilirsiniz.
 • 13)Stresli hissettiğinizde hemen bir duşa girin bunun sizi nasıl rahatlattığını göreceksiniz.
 • 14)En önemlisi okuyun ne olursa kitap, dergi, gazete, roman vs. Düşünceleriniz o yazıda ki olaylara ve karakterlere vereceksiniz ve bir anda kendi dünyanızdan uzaklaşıp başka bir dünyada bulacaksınız. Ve inanın bu size çok iyi gelecektir.
 • 15) Sizi strese sokan ortamlardan hızla hatta koşarak uzaklaşın:) Boşverin ne söylerim veya ayıp olur diye ufak beyaz yalanla durumu kurtarırsınız sonra:) O an mühim olan sizin ruhsal ve bedensel sağlığınız unutmayın.

Stresin Hayatını Ele Geçirmesine İzin Verme

Yorum Yazın