Platonik Aşk

Platonik aşk nedir sorusuna cevap bulmadan önce gelin birlikte önce platonik nedir sorusuna cevap bulalım.

Herkes kendisi için her şeyin en iyisin ister. gerçekleşmesi mümkün olmasa bile bunun hayalini kurmaktan vazgeçmez. Sadece o şeyin kendisinin olmasını ister. Sonunu düşünmeden… Tıpkı platonun devlet için istediği düşünceler gibi…

Platonik aşk; Platon’un “Devlet” adlı eserinden türemiş bir sıfattır. Bu eserde Platon olamayacak kadar ideal bir Devleti tarif etmektedir. Devlet sadece vatandaşların çıkarları için var olmalıdır. Hatta Platon bu eserde Devleti yönetenlerin  filozof olması gerektiğini dile getirmiştir.

Gerçekleşmesi mümkün olmayan fakat gerçekleşirse güzel olacağını düşünen arzulara tercüman olan Platonik deyimi oluşturulmuştur.

Platonik nedir? Platonik aşk nedir? Platonik aşk unutulur mu? Bu sorular insanların bilinçaltına yerleşmiş olup tam manası ile cevaplanmamıştır. Bu yazımızda bu soruların cevaplarına yer vereceğiz.

platonik aşk nedir?
platonik aşk nedir?

  Platonik, kelime anlamı sevgi için tensel olmayan düş gücü yüceltilen hep öyle kalması istenilen ülküsel olan duygudur. Kökeni Fransızcadan gelmektedir.

Platonik aşk ise karşılığı sorgulanmayan aşk anlamında kullanılmaktadır. Günümüzde bilinen bir kişinin başka bir kişiyi beslediği gizli duygu değildir. Platonik aşk bilinenin aksine karşılıksız imkansız aşk değildir.

Platonik aşk üremeye yönlendiren aslında ideal aşkı ifade etmektedir. Ruha ve akla ilham vermektedir.

Ünlü yazar Tolstoy, ‘Anna Kareina‘ *romanında Platonik aşkı bilmeyenler trajediden konuşamazlar, trajedi Platonik aşka özgüdür demektedir.

İnsanlar hem duygusal hem de fiziksel olarak karmaşık canlılardır. Her türlü ilişkilerde çok farklı duyguları aynı anda yaşayabilmektir. Bazı insanlara göre Platonik aşk, gerçek aşktır fakat bazı insanlara göre sadece bir takıntıdır.

Bir insanı hiçbir menfaat gözetmeksizin seviyorsan ve onu her koşulda iyiliğini isteyip mutlu olmasına yardım ediyorsan gerçek aşkı bulmuşsunuz demektir. Peki ya takıntılı aşk nasıl olur?

Platonik (Takıntılı) Aşk Nasıl Olur?

Platonik (Takıntılı) Aşk Nasıl Olur?
takıntılı aşk nasıl olur?

Uzmanlara göre takıntılı aşk kişinin gerçek ya da ulaşılamayan bir aşkı takıntı haline getirmesi, tüm hayatını kişiye göre yönlendirmesi, yoğun duygular yaşamış olarak tanımlamaktadır.

Takıntı kişinin zihnini sürekli tekrarlayan, istenmeyen şekilde gelen, kişi de sıkıntının oluşmasına neden olan, rahatsız eden düşünceler olduğunu belirten Üsküdar Üniversitesi NPİstanbul Beyin Hastanesi’nden uzman Klinik Psikolog Psikoterapist Gülçin Şenyuva;

“Bu düşüncelerin yoğunluğu ve yaptığı sıkıntı nedeniyle günlük yaşamı olumsuz yönde etkilenir “demiştir. Platonik gerçekte var olmayan Düşte kalan hep öyle kalması istenilen anlamına gelmektedir.

Peki Platonik aşk veya takıntıdan kurtulmak mümkünmüdür? Platonik aşık olduğumuzu nasıl anlarız?

Bu soruların cevapları için diğer yazılarıda okuyabilirsiniz.

Platonik aşık olduğumuzu nasıl anlarız?


Aslında biz fark etmesek bile bir kez dahi olsa platonik aşık olduk.
Ilkokuldayken öğretmeniniz, lisedeyken en havalı öğrenci ya da bu bana bakmaz dediğiniz birine içinizde bazı duygular beslediniz.
Kimimiz cesur davranıp söyledik ama çoğumuz reddedilmekten korkup hiç söylemedik.

O kişiyi her an görmek istememiz, saçma nedenlerle mesaj atmamız, ondan haber alabilmek için onun en yakın arkadaşı ile istemesek de arkadaş olmamız belirtiler arasındaydı.
Hadi itiraf edelim! Toplu mesajları aslında herkese göndermediğimizi:) O kandil/ bayram mesajlarını sadece ona attığımızı ondan cevap gelene kadar telefon başında beklediğimiz günleri.
Sırf partileri onu görmek için gidilir. O beğensin diye yeni kıyafetler alınır, o kişinin dikkatini çekmek için belki çok saçma hareketler yapılır. Sonradan ben bunu nasıl yaptım diye kendimize kızarız.
Bütün böyle küçük oyunlar oynarken hiç gidip söylemeyi düşünmeyiz. Peki neden? Çünkü özgüven eksikliği! O kişi bana bakmaz ki deriz. Çünkü onu öyle bir yere oturturuz ki sanki o dünyanın en muhteşem insanı yaparız. Sanki bizim için o Kuyruk Yıldızı gibi gelir her yerden herkesin dikkatini çekebilir diye düşünürüz.


Ama Aşık Veysel’in çok güzel bir sözü vardır: “Güzelliğin beş para etmez bu bendeki aşk olmasa”
Yani demem o ki o kişiyi muhteşem yapan sizsiniz, sizin karşı tarafa biçtiğiniz düşünceleridir.    Belki o kişiyi bir tek siz öyle görüyorsunuz. İnan ki öyle de zaten sen onu herkesin gününü aydınlatan Güneş sanarsın fakat o sadece senin odanı aydınlatan bir mumdur.


Peki o kişi bu kadar değerli yapan senin aşkın ise neden korkaklık yapıyorsun? Neden hep Platonik aşık olarak kalmak istiyorsun? Neden cesur olup söyleyemiyorsun? Ne kaybedeceksin? 

Bence hiçbir şey kaybetmeyeceksin. Aksine belki de mutlu olacaksın. Duyguların karşılıklı ise bunca zaman mutluluğu kaçırmış olacaksın.

Peki ya karşılıklı değilse diyorsun en azından şimdi arkadaşım olarak yanımda o zaman hiç yanımda olamayacak der gibisin.
  Arkadaş olmak yetecek mi ya da yetiyor mu? Platonik aşk sence güzel mi? Bence yetmesin sen arafta kalmaya hak etmiyorsun. Seni sevmese bile bunu bileceksin.

Kafanda milyon tane soru olmayacak artık. En azından kendi yolunu çizersin; belirsizlik olmadan, soru olmadan, zaman kaybı olmadan, kaybetme korkusu olmadan…
      Hadi, şimdi cesur olma vakti!!!