Paranoyaklık Nedir?

Paranoyaklık Nedir? Paranoya; Aşırı endişe ve korkuyla karakterize edilen sıkça mantıksız kuruntularla bilinen bir rahatsızlıktır. Paranoyaklık nedir? dediğimizde ise kastedilen; bu duyguların hastalık boyutuna gelmesidir.

Kelime Yunancada paranous yani düpedüz delilik anlamına gelmektedir.

Paranoyaklık çoğu zaman şizofreni gibi psikolojik hastalıklarla iç içedir. Bununla birlikte paranoyak kişilik bozukluğu gibi psikotik olmayan diğer durumlarda da gozlenebilir.

Paranoid(paranoyak) kişilik bozukluğuna sahip hastalar diğer ruhsal hastalıklara sahip olan hastalardan daha farklı bir tablo sergilerler. Pek çok psikiyatri rahatsızlıklar da olduğu gibi genetik,biyolojik,sosyolojik ve nörolojik nedenleri olabilir.

Paranoyaklık Belirtileri

  • Aşırı şüphe ve güvensizlik
  • İnsanların sözlerine farklı anlamalar yükleme
  • İnsanların seni sürekli yanlış anladıklarını düşünme
  • Her durumda ve ortamda kendini tehdit altında hissetme
  • Toplumlarda kendi haklarında konuşulduğunu düşünmek
  • Sürekli kötü ve olumsuz hayaller kurmak
  • Başka insanların sürekli kendisi hakkında konuştuğunu düşünürler

Paranoya Hastalığı

Paranoya hastalığına sahip kişiler genelde bunun farkında olmazlar. Paranoyaklık belirtilerinin ne olduğunun bilincinde olmadıkları için kendilerini hasta olarak görmezler. Aslında her insanda azıcık dahi olsa bu belirtiler vardır.

Hepimiz farklı bir ortama girdiğimizde sanki gözler üzerimizde gibi hissetmiyor muyuz? Hangimiz yeni tanıştığımız insanların acaba benim hakkımda ne düşünüyor; kesin kötü düşündü demiyor muyuz?

Peki hepimizin aklından böyle şeyler geçiyorsa gerçekte paranoyak nedir? Paranoyak hastalığının belirtilerini nasıl anlarız? Çoğu insan da azda olsa bu düşünceler var ise gerçek paranoyak belirtilerini nasıl ayırt ederiz?

Aslında bunun dozajı önemlidir. Yani sürekli bu şekilde bir hayat sürüyor iseniz paranoya hastalığına yakalanmış olma ihtimaliniz yüksek demektir.

Paranoya hastaları genelde duyguları üst noktalarda yaşarlar. Sürekli izlendiklerini,dinlendiklerini, zarar göreceklerini düşünürler. Paranoya hastalığı belirtileri arasında en belirgin olanları abartılı gurur,bencillik,kuşku ve güvensizlik vardır.

Paranoyak ne diye sorduğumuzda aslında aklımıza ilk gelen korku! Bu insanlar sürekli korkarlar. Kendilerine zarar geleceklerini düşünürler. İnsanların onlara zarar vereceğini düşünürler.

Aslında baktığımızda hayatları çok zordur. Çünkü sürekli tedirgin bir hayat sürerler. Bu onları da hiç mutlu etmez. Paranoya hastalığı insanın yaşam kalitesini ciddi manada düşürebilir.

Düşünsenize kimseye güvenmeme ve herkesten kaçma isteği ile hayatınıza devam ettiğinizi ne kadar zor bir hayat olurdu.

Peki bu paranoya hastalığının tedavisi var mı? Paranoya tedavisi ilaçları var mı?

Paranoyaklık Tedavisi

Paranoya hastalığı zihinsel ve duygusal işlevlerin dökümüdür. Paranoya özünde güven-güvensizlik arasında ki ikilemdir. Paranoya hastalığı semptomları bastırılmış,reddedilmiş duygularla ilgilidir

Peki paranoya hastalığının tedavisi nasıl olur? Öncelikle paranoyanın teşhis edilmesi gerçekten zordur. Çünkü kimse kendisinin paranoyak olduğunu kabul etmez. Bunu insanın kendisine itiraf etmesi gerçekten çok zordur. Öncelikle kişi tedaviyi kabul etmeli yoksa tedavi ve iyileşme süreci çok zor geçer 🙁

Tedavi öncelikle semptomların nedenine ve ciddiyetine bağlıdır. Paranoya tedavisi ilaçlarına; prozac, lustral, cipralex gibi antidepresanlar veya Zyprexa, Risperdal, Abizol , Serequel gibi antipsikotik ilaçlar örnek olarak verilebilir. Fakat bu tür ilaçları doktor tavsiyesi olmadan kesinlikle kullanmayınız!

Tedavide en önemli unsur akıl dışı düşüncelerin etkisini azaltmaktır. Bu düşüncelerin gerçekte var olmadığını hastaya kabul ettirmek gerekir. Bu düşüncelerin sadece kişinin kafasında var olduğunu aslında gerçekte var olmadığının hastaya inandırılması gereklidir. Paranoya hastalarının öncelikle psikiyatriye güven duymaları sağlanır. Güven kazanıldıktan sonra tedavi sürecine başlanır.

Ciddi saldırganlığı olan hastalara ilaç tedaviside başlanır. Paranoya tedavisi ilaçları genellikle kas içi antipsikotik uygulaması biçiminde olur. İlaç seçimi hastanın daha önce kullandığı ve yararlandığı ilaçlar veya sedasyon gibi yan etkiler göz önüne alınarak yapılır. Hangi ilacın hangi dozda ve hangi aralıklarla verileceğine psikiyatri karar verir.Zamanla ilacın dozu artırılır.

Tedaviye cevap alınan vakalarda ise verilen doz düşük tutulur. Ağız yoluyla alınan ilaçlarda tedaviye uyum güçlüğü gösteren hastalarda ise depo nöroleptikler (intramusküler enjeksiyon ile yapılan psikiyatrik ilaçlar) kullanılabilir.

Paranoyaklık hastalığının belirtilerini anlamak ve paranoyak tedavisine başlamak zor ve uzun bir yol olacaktır. Bu süreçte paranoyak kişilere nasıl davranmamız gerektiği hakkında uzman kişilerden destek alınmalıdır. Bu süreci sevdikleri ile birlikte atlatmalıdırlar.

Bu hastalığa sahip olan kişilerin kesinlikle bir uzman tarafından destek alması gerekmektedir. Bu hastalık internetten edinilen bilgiler veya başkaları tarafından söylenen ilaçlar ile geçmesi zordur. Bu yüzden hasta kişi ve yakınları uzman ile birlikte hareket etmelidirler.