Otohipnoz (Kendi Kendine Hipnoz) Yapılışı

Otohipnoz; Yüksek odaklanılmış konsantrasyon sonucunda oluşan zihin durumu. Diğer adıyla kendi kendine hipnoz. Ya da bir diğer adıyla Self hipnoz…

Günlük yaşamın stresini üstünüzden atmak ve rahatlamak için kendi kendine hipnozun biçilmiş kaftan olmasının yanı sıra, otohipnoz sayesinde düşüncelerinizi yönlendirerek kötü alışkanlıklarınızdan kurtulabilir ve olduğunuz kişinin kontrolünü ele geçirebilirsiniz. Bu tür şeylerin işe yaramayacağını düşüyorsanız, peşin hüküm vermeyin derim. Zira yapılan deneyler hipnozun etkilerini kanıtlıyor. O yüzden bir denemekten zarar gelmez. Etkilerine şaşırabilirsiniz:)

Otohipnoza başlamadan önce, hipnoz hakkında biraz olsun bilgi edinmenizde oldukça yarar olacaktır. Bunun için hipnoz nedir ve nasıl yapılır yazısını okumanızı öneriyorum.

Yazıyı okuduysanız buyrun Otohipnoz nasıl Yapılır , Oto hipnoz ne ise yarar , Otohipnoz faydaları , Otohipnoz yapanlar , Otohipnoz teknikleri ve Otohipnoz cümleleri ve daha birçok sorunuzun cevabı olan otohipnoza başlayalım…

1- Otohipnoz: Hazırlık

otohipnoz

1-Rahat kıyafetler giyin: Üzerinizde sizi rahatsız edecek, sıkacak herhangi bir kıyafet olmamasına dikkat edin. Kot pantolonların dar yapılarının sizi rahatlamak ve gevşemekten alıkoymasına engel olmak için eşofmanınızı giyebilirsiniz.

 • Odanın sıcaklığının sizi rahatsız etmeyecek ölçüde olduğundan emin olun. Çok soğuk olmamasına dikkat edin. Eğer sıcaksa ve siz rahatsız olmuyorsanız sıkıntı yok. Bazen sıcak hissetmek oldukça rahatlatıcı olabiliyor.
otohipnoz nedir

2-Sessiz bir odaya gidin ve sizi rahat hissettirecek herhangi bir sandalye, kanepe veya yatağa oturun: Bir süre aynı pozisyonda kalacağınızdan dolayı size rahatsızlık vermeyecek şekilde oturmaya özen gösterin. Bacak bacak üstüne atmayın. Eğer yatmayı tercih ettiyseniz uyumamaya dikkat edin.

kendi kendine hipnoz nasıl yapılır

3-En az yarım saat rahatsız edilmeyeceğinizden emin olun: Telefonunuzu kapatın ya da sessize alın. Evde herhangi bir evcil hayvanınızın varsa sizi rahatsız etmeyeceğinden emin olun. Konsantrasyonunuzun kesintiye uğraması durumunda otohipnoz kesinlikle etkili olmayacaktır.

otohipnoz nasıl yapılır

4-Otohipnoz hedeflerinizi belirleyin: Otohipnoz faydaları saymakla bitmez. Bunu sadece rahatlamak için mi yapıyorsun? Kendinizi geliştirmek için mi? Beynini eğitmek için mi? Daha büyük bir sonuca ulaşmak için yapıyorsan (kilo kaybı, sigarayı bırakma vb.) Bir onay listesi hazırlayın. Kendi kendine hipnoz elbette sadece rahatlamak için de kullanılabilir. Ancak bir dizi yaşamı iyileştirici şey için de olabilir.

Bir çok kişi otohipnozu hedeflerine ulaşmak, düşüncelerini olumlu yönde değiştirmek veya motivasyon olarak kullanır. İşte deneyebileceğin bazı telkin cümleleri ve örnekleri;

 • Kötü bir alışkanlıktan vazgeçmek istiyorsan “Artık sigara içmemeyi seçiyorum. Sigaralar bana çekici gelmiyor” şeklinde düşünün.
 • Daha olumlu düşünmek istiyorsan, “Aklımı koyduğum her şeyi yapabilirim. Kontrol bende ve değerliyim” gibi bir şey hedefleyin.
 • Kilo kaybı gibi belirli bir hedefe ulaşmak istiyorsan, bunu şimdiki zamanda söyleyin : “Sağlıklı yiyorum. Fazla kilolarımı kaybediyorum. Giysilerim daha iyi ve daha iyi hissediyorum.”
  • Bunlar, konstantrasyon yani odaklanma durumundayken kendinize söyleyeceğiniz ifadelerdir. Yine de bu ifadeler de değişikli yapmak elbette size kalmış, ancak çoğu kişi bu ifadeleri etkili buluyor.
  • Dikkat: Kendinize verdiğiniz telkinlerde şimdiki zamanı kullanmak, şu andaki bulunduğunuz düşünce veya davranışınızın üzerinde bir etkiye sahip olmasının en iyi yoludur. Telkinlerinizi henüz yapmamış olsanız bile, şimdiki zaman oraya ulaşmanıza yardımcı olacaktır.

2- Otohipnoz: Giriş

otohipnoz

2- Gözlerinizi kapatın ve zihniniz de hiçbir korkuyu, stresi veya endişeyi düşünmeyin: Başladığınızda düşünmemekte zorlanabilirsin. Düşüncelerin zihnine sürekli izinsiz girdiğini fark edebilirsin. Bu olduğunda düşünceleri dışarı çıkarmaya çalışma. Onları tarafsızca gözlemle ve sonra ellerinden kayıp gitmelerine izin ver.

 • Alternatif olarak, duvardan bir nokta seçip ona odaklanabilirsin. Köşe olabilir, duvardaki herhangi bir iz, leke olabilir. Ya da olmasını istediğiniz herhangi bir nesne olabilir. Göz kapaklarınız ağırlaşana dek o noktaya bakın. Ağırlaştığını hissettiğinizde açık tutmaya çalışmayın ve kapanmalarına izin verin.
otohipnoz telkinleri

2- Vücudunuzdaki gerginliği hissedin: Ayak parmaklarınızla başlayarak, gerginliğin vücudunuzdan yavaşça uzaklaştığını ve yok olduğunu hayal edin. Daha sonra tekrar ayak parmaklarınızdan başlayan rahatlamanın, ferahlığın, gevşemenin vücudunuzdan yukarı doğru ilerlediğini hayal edin. Gerginlik giderildikçe vücudunuzun her bir parçasının daha hafif ve rahatlamış olduğunu hayal edin.

 • Önce ayak parmaklarınızı, sonra ayaklarınızı, sonra baldırlarınızı vb. Gevşeterek başlayın. Ayak parmaklarınızdan başlamak ve sırayla her vücut parçasını yapmak gerçekten rahatlamanıza yardımcı olacaktır.
 • Daha sonra su gibi rahatlatıcı veya yatıştırıcı bulduğunuz bir şeyin, ayaklarınızı, ayak parmaklarınızı, yüzünüz ve başınızda dahil olmak üzere her bir bölümü gevşeyinceye kadar baldırlarınız, kalçalarınız, mideniz vb. dahil olmak üzere vücudunuzda aktığını veya seçtiğiniz nesneye göre dolaştığını hayal edin.
self hipnoz

3- Yavaş ve derin nefes alın: Nefes verirken, gerginliği ve olumsuzluğu barındıran karanlık bir bulutun içinizden çıktığını hayal edin. Nefes alırken, hayat ve enerji ile dolu parlak bir kuvvet olarak geri dönen havayı içinize çektiğinizi hissedin.

 • Bu noktada bulut ve hava görselleştirmesini istediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Faturalarınızın esintiyle uçup gittiğini hayal edin. O kilolardan kaçtığınızı hayal edin. Mümkün olduğu kadar sorununuzdan kurtuluşunuzu yavaş, sakin ve ayrıntılı hayal edin. Bir anda oldu bittiye getirmeyin.  Hayal ederken mümkün olduğu kadar beş duyunuzlada hissettiğiniz hayal edin.
otohipnoz faydaları

4- Artık son derece rahatlamış olduğunuz gerçeğini kabul edin ve kendinizi takdir edin: Beşinci adımda 10 basamaklı bir katın tepesinde olduğunuzu ve aşağıda su olduğunu hayal edin. Bu sahnenin her ayrıntısı yukarıdan aşağıya resmedin. Kendinize merdivenlerden ineceğinizi söyleyin, her adımı 10’dan başlayarak geriye doğru sayın. Zihninizde her sayıyı hayal edin. Saydığınız her sayının sizi aşağıya ve sonra daha da aşağıya bir adım daha yaklaştırdığını hayal edin. Her sayıdan sonra, daha da derin bir rahatlamaya kavuştuğunu hissedeceksin.

 • Her adımı atarken, ayaklarınızın altındaki adım hissini, bastığınız yerleri hayal edin. Beşinci aşamaya geldiğinizde, suyun ferahlatıcı serinliğini hayal edin ve gerçekten hissedin. Kendinize bir saflık ve temizlik vahasına adım attığınız söyleyin. Son beş basamağı inmeye başladığınızda, suyun vücudunuzda yükseldiğini hissetmeye başlayın. Şimdi biraz uyuşmuş hissedeceksin ve kalbin biraz hızlı atmaya başlayacak. Bunu fark edin ve her endişenin suyla birlikte sürüklenmesine izin verin.
otohipnoz nedir

5- Özgürce süzüldüğünüzü hissedin: Suyun dibindeki bu noktada gerçekten hiçbir şey hissetmemelisin, sadece özgürce süzülme hissi. Hatta dönüyormuş gibi hissedebilirsin. Yukarıda belirtildiği gibi hissetmezsen, neler olup bittiğini anlamak için daha yavaş bir şekilde tekrar deneyin. Bu duruma ulaştığınızda, sorunlarınızı çözmeye devam etmeli ve bulunduğunuz yerden ne istediğinize karar vermelisiniz.

 • Ne yaptığınızı anlatmaya başlayın: şimdiki zaman ve gelecek zamanınızı kendinize bir sayfadan okuyormuş gibi konuşun.
 • Şimdi su altında 3 kutu olduğunu hayal edin ve onları aramak için yüzün. Kutuları bulduğunuzda, yavaşça, birer birer açın ve kutuyu açtığınızda neler olduğunu kendinize anlatın. Örneğin, “Kutuyu açtığımda parla bir ışığın beni yuttuğunu hissediyorum, bunun bir parçam olduğunu hissediyorum. Bu ışık artık benim bir parçam olduğu için asla kaybedemeyeceğim yeni bulduğum güvenimdir” ve sonra devam edin sonraki kutuya.
 • “Yorgun ve sinirli olmak istemiyorum” gibi olumsuz çağrışımları içeren ifadeler kullanmaktan kaçınmalısınız. Bunun yerine, “Sakinleşiyorum ve gevşiyorum” deyin. Olumlu ifadelere örnek olarak şunlar verilebilir: “Güçlü ve zayıfım”, “Başarılı ve pozitifim” ve eğer ağrınız varsa, “Sırtım harika hissetmeye başlıyor”.
Otohipnoz faydaları

6- İfadelerini istediğin kadar kendine tekrarlayabilirsin: Suda dolaşırken, kutuları boşaltırken, hazine bulurken (özgüven, para, vb. şeklinde) kendini hayal et ve tüm gerginliklerinin kaybolmasına izin ver. Suda gez. Suyun soğuk, sıcak veya vahşi yaşamla dolu olduğu alanları bul. Hayal gücünü serbest bırak.

Otohipnoz teknikleri

7- Otohipnozdan çıkmaya hazır olun: Suya indiğiniz merdivenlere doğru yüzün. Ve basamakları çıkmaya başla. Beşinci adıma ulaşana kadar suyun alçaldığını hisset. Sudan çıktığında ve altıncı adımdayken kendini ağır hissetmeye veya göğsünde bir ağırlık varmış gibi hissetmeye başlayabilirsin. Yukarıda belirtilen ve kendinize telkin olarak seçtiğiniz ifadeleri altıncı adımda durun ve bu ağırlık geçene kadar tekrarlayın.

 • Geçtikten sonra, her adımı numarasına göre görselleştirerek, altınızdaki adımları hissederek merdivenlerden yukarı çıkın.
Otohipnoz yapanlar

8- Yükseldikten sonra, gözlerinizi açmadan önce kendinize birkaç dakika verin. Kendini dış dünyaya bir kapı açarken hayal edebilirsin. Bunu yavaşça yapın ve kapı aralığından içeri giren ışığı hayal edin; bu, gözlerinizi doğal olarak açmalıdır. Ya da 10 dan geriye doğru sayıp, bitirdiğinizde gözlerinizi açacağınızı söyleyin ve başlayın.

 • Kalkarken kendine zaman tanı. Tamamen uyanmak için, “Tamamen uyandım,, tamamen uyandım” gibi sözler söyle. Bu, zihnini bilinçli duruma geri getirecek ve gerçekliğe döndürecektir.

3- Deneyiminizi Geliştirmek

Kendi kendine hipnoz

1- İnanmak: Eğer inanarak yapmazsan:, hiçbir hipnoz veya otohipnoz kendini göstermez. Bunun etkili olabilmesi için kendinize ve eylemlerinize inanmanız gerekir.

 • İlk sefer etkili olmadıysa, hemen umutsuzluğa kapılmayın. Bazı şeylere ulaşmak zaman alır. Birkaç gün sonra geri gel ve deneyimlerini yeniden gözden geçir. Hata yapmış olabilirsin.
 • Eğer işe yaramayacağını düşünerek yaparsan, işe yaramama ihtimali yüksek olur.
Kendi kendine telkin

2- Kendinizi fiziksel olarak test edin.  Eğer trans haline geçmekte zorlanıyorsan, yapabileceğin bazı egzersizler var.

 • Parmaklarınızı birbirine dolayın. Onları transınız boyunca bir arada tutun ve kendinize birbirlerine yapıştıklarını söyleyin – neredeyse yapıştırıcıyla kaplı gibi. Sonra onları ayırmaya çalışın. 
 • Bir kolun gittikçe ağırlaştığını düşünün. Bilinçli olarak birini seçmenize gerek yok; beyniniz bunu sizin için yapacak. Üstüne basılı tutarak bir kitap hayal edin. Ardından kaldırmayı deneyin. Yapabilir misin?
Kendi kendine telkin ve hipnoz cümleleri

3- Durumları görselleştirin. Neye yönelik çalışıyor olursanız olun – güven, kilo kaybı, olumlu düşünme, her neyse tepki vermek istediğiniz veya istediğiniz gibi davrandığınızı hayal edin. Daha ince olmak istiyorsanız, sıska kot pantolonunuza kolaylıkla kayarken, aynada modellik yaparken, güzel vücudunuza gülümserken kendinizi hayal edin. Otohipnoz mantığı hayal etmek ve odaklanmaktan geçer.

 • Birçoğu utangaçlık gibi belirli sorunları aşmak için hipnoz kullanır. Bunun için kendinizi başınız yüksekte tutarak dünyayı dolaşırken, gülümserken ve insanlarla cesurca göz teması kurarken, daha dışa dönük biri olmanızda size yardımcı olabilir.
Kendi kendini telkin etmek

4- Size yardımcı olması için dışarıdaki şeyleri kullanın. Başka bir deyişle, bazı insanlar hipnoza girmelerine yardımcı olmak için müziği severler. Ve yahut size yardımcı olabilecek su sesi, kuş sesi vb. yardımcı olabilir.

 • Transtan çıkmak için zamanlayıcılara da ihtiyacınız olabilir. Bazıları transdan çıkmanın zor olduğunu fark eder ve zamanın nasıl geçtiğini anlamaz. Yanlışlıkla hipnotize edilmiş saatler geçirmek istemiyorsanız, bir zamanlayıcı kullanabilirsiniz. Sizi bundan kurtaracak yatıştırıcı bir tonu olduğundan emin olun.
otohipnoz

5- Kendinizi iyileştirmek için kullanın. Rahatlamış haliniz sırasında ulaşmak istediğiniz bir hedef bulun ve ona konsantre olun. Olmak istediğiniz kişiyi düşünün.

 • Otohipnoz yapmanın yanlış bir tarafı yok. Kötü bir alışkanlığınızdan kurtulmak, iş hayatınıza odaklanmak veya sadece düşüncenizi değiştirmek için otohipnoz size yardımcı olabilir. Hayatınızdaki stres faktörlerinden kurtulmak, olmak istediğiniz kişi olmanın ayrılmaz bir parçasıdır. Ve bunu ne kadar çok yaparsan o kadar iyi hissedersin.

Bu içerik için anahtar kelimeler: otohipnoz , Otohipnoz nasıl Yapılır , Oto hipnoz ne ise yarar , Otohipnoz faydaları , Otohipnoz yapanlar , Otohipnoz teknikleri , Otohipnoz cümleleri , Self hipnoz Nedir , Self hipnoz teknikleri , Self hipnoz Nedir , Hipnozla hatırlama , Hipnozun mantığı , Kendi kendine hipnoz , Kendi kendine telkin ve hipnoz cümleleri , Kendi kendini telkin etmek , Telkin cümleleri , Kendi kendine telkin ve hipnoz cümleleri , Otohipnoz faydaları.

Kaynakça

https://www.wikihow.com/Perform-Self-Hypnosis

https://www.britannica.com/topic/autohypnosis

https://psychology.wikia.org/wiki/Autohypnosis

Yorum Yazın