Olgunluk Nedir?

İnsanın hayatta geçiş evreleri vardır. Gün geçtikçe olaylara iyi veya kötü farklı pencerelerden bakmaya başlarız. Yani hayatta çoğu şeyde olduğu gibi düşüncelerimizde durağan değildir. Peki yaşımız ilerledikçe dahamı olgun düşünürüz sizce? Önce buna cevap vermeden olgunluk nedir buna biraz bakalım isterseniz.​​​

​ Bu konu hakkında bir çok yazı okudum ve her biri kendi kişisel düşüncelerine göre farklı yorumlamıştı. Buradan aslında olgunluk nedir dediğimizde şunu çıkarabiliriz; Olgunluk bakış açısıdır.

Yaşadığımız kültüre, okuduğumuz kitaplara veya çevremize göre olgunluk nedir sorusuna farklı yanıtlar verebiliyoruz. Kimisi susmanın olgunluk olduğunu söylerken kimiside gerekli cevabı vermenin olgunluk olduğunu iddia edebiliyor. Bende kendime göre olgunluk belirtilerini maddeler halinde sıraladım. Buyrun bakalım;

Olgunluk Belirtileri

olgunluk_nedir?
olgunluk_nedir?

1- Üstün olmak için değil katkı sağlamak için fikirlerini paylaşır. Eğer karşıdaki anlamak için değil tartışmak için konuşuyorsa olgun insan münakaşaya girmez. Sessiz kalır.

2-İnsanların ilgisini çekmek için çaba göstermez, olduğu gibi davranır.

3-Düşünmeden konuşmaz. Söylediklerini destekleyecek fikri yoksa sessiz kalır.

4-Yalan söylemez. Yalan söylemek olanı, olmadığı gibi göstermektir. Buda tabiki olgun insanlara göre değildir.

5-İnsanları kıracak, rencide edecek espriler yapmaz. Şakaları da belden aşağı değildir. Saçma cinsel espriler yapmaz ve gülmez çünkü bu tür şeyler onlar için doğanın kanunudur. Gülünecek bir tarafları yoktur.

6-Konuştukları tutarlıdır. Bugün dediğini saçma bir nedenle yarın bozmaz. Daha oturtmadığı bu düşüncelerinin farkında olur ve insanlara akıl vermeye kalkmaz.

7-Yeni fikirlere açıktır. Denemekten korkmaz, aklına yatan her fikri korkusuzca dener.

8-Kitap okur. Kendini daima geliştirmeyi ister, bilmediğini öğrenmeyi amaçlar.

9-İnsanların arkasından konuşmaz, iftira atmaz, çavresini ona karşı doldurmaz.

10-İşini hakkıyla yapan insanları tebrik eder, kıskançlık yapmaz.

11-Güleryüzlüdür, insanları kırmaktan sakınır ve empati yeteneği gelişmiştir.

12-Sır saklamayı iyi bilirler, birinin sırrını en yakın arkadaşı dahi olsa kimseye anlatmaz.

13-Öl söz verme, öl sözünden dönme düsturuyla kolay kolay söz vermez, verirsede mutlaka yerine getirir. Zaten yapamayacağı sözüde vermez.

14-İnsanların kusurlarıyla dalga geçmez.

15-Çok para kazanayım, çok zengin oluyum gibi hırsları yoktur. Olanla yetinmeyi iyi bilir.

16-İnsanlara emir vermekten hoşlanmaz. Her işini gücü yettiğince kendi halletmeye çalışır.

17-Ve tabii ki boş konuşmayı sevmez.

Olgunluk belirtileri kısaca böyledir. Bu listeyi daha da uzatmak elbette mümkündür.

Yaşlılar Daha Mı Olgun Davranır?

Peki olgunluk sizce yaşla birlikte mi gelir? Yani yaşımız ilerledikçe daha mı olgun oluruz? Buna net bir cevap vermek gerekirse;

Tabii ki de Hayır:)

olgunluk_nedir?
olgunluk_nedir?

Çevremize bakarak dahi bu olayı anlayabiliriz. Çocuk dahi yapmaz dediğimiz şeyleri koca koca insanlar nasıl yapıyorlar? Bir de üstüne üstlük doğru bir şeymiş gibi akıl vermeye kalkıyorlar. Neyse demem o ki; Yaş sadece bir sayıdır, olgunluk senin tercihin.

Elbette bazı şeyleri yaşamanın, tecrübe etmenin hayatımıza katacağı olgunluk vardır. Ama kimileri ne kadar tecrübe etseler yaşasalar da o olgunluğa erişemiyorlar asıl problemde burada başlıyor zaten. Kimileri yaşamasına gerek kalmadan zihnen o olgunluğa erişir, kimileri ise yaşasalar dahi o durumlardan asla ders çıkarmazlar.

Burada parantez açmakta fayda var olgun insan asla hata yapmayan insan demek değildir. Olgunluğun üst mertebesi bilgeler dahi hata yaparlar ki bunu Bilgelik Nedir? yazımızda bahsetmiştik. Olgunluk azami miktarda elimizden geldiğince doğruyu bulma arayışıdır.

Yorum Yazın