Eril Beyin Dişil Beyin

Hayata gelirken iki farklı cinsiyetin bazı fiziksel farklılıklarıyla dünyaya geliriz. Bunun yanı sıra davranışlarımız, düşüncelerimiz, alışkanlıklarımızda birbirinden belirli konularda ayrıştığı ise kuşku götürmezdir.

Kadınların anlaşılmaz, erkeklerin vurdumduymaz olduğu iki cinsiyetin şikayet ettiği konulardan bazılarıdır. Peki iki cinsiyetinde birbirinden bazı konularda gerçekten bu kadar ayrışması kendi tercihimi, yoksa hayata bakışımıza etki eden beynimiz ve hormonlarımızın bunda rolü var mı?

Eril Beyin Dişil Beyin
eril beyin dişil beyin

İnsanın fiziksel kimliğinin yanı sıra duygularımıza, düşüncelerimize ve davranışlarımıza yön veren beynimizin de bir cinsiyeti olabileceğini hiç düşündünüz mü?

Eril beyin dişil beyin dediğimiz bu kavram yapılan araştırmalarla beynimizin fizyolojik kimliğinin yanı sıra ayrı bir cinsiyeti olduğunu söylüyor.

Peki nasıl? Eril beyin dişil beyin dediğimiz bu kavram ne?

Eril beyin dişil beyin nedir? Bunun tanımına geçmeden önce şunu söylemeliyim ki erkekte mutlaka eril beyin, kadında da kesinlikle dişil beyin olacak diye bir kaide yok. Her iki cinsiyette de fizyolojik kimliğinden farklı olarak eril beyin veya dişil beyin görülebilir. Peki nedir bu eril beyin dişil beyin?

Eril Beyin Dişil Beyin Nedir?

Eril kelime anlamı olarak erkek demektir. Eril beyin dediğimiz kavram ise aslında beynimizin sol tarafını temsil eder. Sayılarla ilgilenen, yeni fikirlere kapalı olan, koruyucu, tutucu ve savunucu olması beynimizin temsil ettiği sol beynin özellikleridir.

Dişil ise tahmin ettiğiniz üzere kadın demektir. Dişil beyin ise beynimizin sağ tarafını temsil eder. Yeni fikirlere açıktır. Değişikliklere ve farklılıklara daha çabuk adapte olur. Duygusaldır, kelimelerle daha çok ilgilenir ve hızlı karar verir. Bunlar ise beynimizin sağ tarafının özellikleridir.

Eril Beyin Dişil Beyin

Anne karnında maruz kaldığımız testosteron seviyesine göre beynimizin bir tarafı daha baskın olur. Sağ taraf baskınsa dişil, sol taraf baskınsa eril bir beyne sahip oluruz.

Eril beyin soğuktur, serttir. Hemen kabullenmez ve şüpheyle yaklaşır. “Eğer” ve “fakat” kelimelerini çok kullanır. Çabuk karar vermek yerine mantık süzgecinden geçirmek ister. Bu durumda bir şeyi anlamaya çalışırken ertelemeye de yatkındır. Kendisini ön planda tutar. Ben merkezcidir.

Eril beyin iş odaklıdır, daima yükselmek ve başarmak ister. Maddiyat ön plandadır. Bir işe başlarken daha çok para bazında bakar, mutluluk, işi sevme, işten edineceği tatmin ikinci plandadır. Güç odaklıdır, esnekliği yoktur ve kuralcıdır.

Dişil beyin ise o işin duygusal boyutlarını da düşünür. Ben bu iş için uygun muyum, parası iyi ama yapmaktan keyif alabilir miyim? sosyal ve aile hayatımı nasıl etkiler gibi kavramlarla da ilgilenir. Özgürlükçüdür, hislerini ve sezgilerini dinler.

Dişil beyin deneme yanılmayla karar verir. Duygusal alanlarla ilgili olduğu için istekleri hemen olsun ister, strateji yerine taktik kullanır. Çabuk karar verir ve hemen harekete geçmek ister.

Aslına bakarsanız;

Bir karar verir verirken durumu iki beyin süzgecimizden geçirdikten sonra sonuca bağlamak kişiyi daha çok tatmin edecek ve verilen kararda doğruya daha çok yaklaştırmış olacaktır.

Eril Beyin Dişil Beyin Testi

Elinize bir kağıt ve kalem alarak aşağıdaki 14 sorudan oluşan eril beyin dişil beyin testini çözerek, beyninizin kadınsı ya da erkeksi taraflarını ölçebilirsiniz.

1 – Birisi üzüldüğü zaman sebebini anlayabiliyor musunuz?

A) Evet, hemen anlıyorum

B) Hayır, genelde anlamıyorum

2 – Otomobil alacak olsanız motor hakkında dataylı bilgi ister miydiniz?

A) Hayır B) Kesinlikle

3 – İlişkileriniz sizin için ne kadar önemli?

A) Çok önemli B) Öncelik konusu değil

4 – İş yaparken kolaya mı kaçarsınız?

A) Evet B) Hayır kılı kırk yararım

5 – İlk seferde bir konuyu anlamayan birine durumu 2 kez anlatmak zor gelir mi?

A) Çok kolay B) Çok zor

6 – Ne okumayı tercih edersiniz?

A) İlişkiler hakkında romantik yazılar

B) Somut gerçeklere dayalı makaleler

7- Birisi sohbetinize katılmak istiyor, ne hissedersiniz?

A) Buyursun gelsin B) Rahatsız olurum

8- Harita okumanın sizin için zorluk derecesi nedir?

A) Çok zor B) Çok kolay

9 – Sosyal ortamlarda ne hissedersiniz?

A) Rahat olurum

B) Bir an önce gitmek isterim

10 – Eviniz düzenli mi?

A) Hayır B) Gayet düzenli

11 – Evde elektrik sisteminiz arızalanırsa ne yaparsınız?

A) Elektrikçi çağırırım

B) Kendim tamir etmeye çalışırım

12 – Matematik dersinde neler hissederdiniz?

A) Sıkılırdım

B) Rakamların büyüsüne kapılırdım

13 – Hava durumunu izlerken ne hissediyorsunuz?

A) Detaylar beni sıkıyor

B) Meteorolojik olaylar bana ilginç geliyor

14 – Tartışma ortamlarında tutumunuz nasıldır?

A) Fikirlerimi dayatıyorsam rahatsız olurum

B) Nerede duracağımı bilmem

DEĞERLENDİRME

* A’lar B’lerden çoksa:
Kadın beynine sahipsiniz

* B’ler A’lardan çoksa:
Erkek beynine sahipsiniz

* A’lar ve B’ler eşitse:
Dengeli bir beyniniz var

Kimle Evlenmeliyim?

Tabiatta her şey zıtlıklar ve farklılıklar üzerine yaratılmıştır. Doğru-yanlış, iyi-kötü, açlık-tokluk, büyük-küçük, soğuk-sıcak, sert-yumuşak, kalın-ince, tatlı-ekşi, artı-eksi gibi… Her şey ve güzellikler değerini bu zıtlıklar ve farklılıklarla ortaya koyar. Aynı bunun gibi insanları belli bir kalıba sokmak istemesem de yinede eğer evleneceğiniz kadın ya da erkek sizin dişil beyninize karşın onun eril beyni ya da sizin eril beyninize karşın onun dişil beyni olursa anlaşmanız daha kolay olur.

Peki Nasıl;

Eril beyin verici dişil beyin alıcıdır. Örnek verecek olursak, bir ilişkide herhangi bir şeyin taşınması gerektiğin de bunu erkek “ben yaparım” dediği zaman, kadın “yok yok ben yaparım” deyip de başkasına ihtiyacı olmadığı düşüncesini verirken eril beyin yapısını kullanır. Erkekte de eril beyin ağırlıktaysa, oda gücünü ve baskınlığını gösterip yanındaki kadına eril enerjisini belli etmek ister.

Böyle olunca erkek de, kendini yetersiz hissedip hiç bir işe yaramadığını düşünerek yavaş yavaş uzaklaşmaya ve soğumaya başlar.

İlişkide kilit kararlar alırken eril beyin gücünü ve baskınlığını gösterip kendini kanıtlamak ister. Eğer iki tarafta da eril beyin varsa çatışma olma olasılığı yüksektir.

Peki dişil beynimiz aktive edilir mi? Nasıl dişil beynimi daha baskın hale getirebilirim? Bunun için Dişil Enerjiyi Aktive Etmek – Dişil Enerji Nasıl Yükseltilir yazımı okumanızı öneririm.

Tabi bunun sayısız istisnaları olabilir. Siz yine de eğer anlaşabiliyorsanız ikimizde de eril beyin veya dişil beyin varmış o yüzden evlenemeyiz demeyin:)

Çünkü bilim günün doğrusudur ve yanılmaya her zaman açıktır. O yüzden aşkınıza engel olmasın…

Kaynakça

https://www.haberturk.com/yasam/haber/13009-beyniniz-kadin-mi-erkek-mi-test

Bir Yorum

  1. Alaraa Mayıs 18, 2020

Yorum Yazın