Kendin İçin Yaşa


   Bu hayata kaç kere geliyoruz? Bizden kaç tane daha var? Ömür dediğin yaşadığın hayat mı yoksa geçen yıllar mı? Zaman kavramı diye bir şey var mı yoksa biz mi çıkardık bunu da? Kendin için yaşa derken tamamen özgür olmayı mı düşündük.
    Hep iyi evlat, iyi arkadaş, iyi kardeş, iyi ebeveyn, iyi çalışan, iyi patron vb. gibi şeyler olmaya çalıştık yada çalıştırıldık. Kaçımız istediğimiz hayatı yaşıyoruz? Bu hayatta çoğumuz bize yazılan sahneleri oynayan oyuncularız. Eğer rolünü iyi yaparsan alkış alırsın kötü yaparsan da eleştiri alırsın.

    Biz bu kadar fedakarlık yaparken peki çevremiz bizim için fedakarlık yapıyor mu? Belki! Onlara sorsak kesin yapıyorlardır ya da her şey bizim iyiliğimiz içindir. İyilik dediğimiz nedir peki?

Başkalarını mutlu etmek standart bir hayata sahip olmak için yapılanlar mı iyilik oluyor! Bizim için iyilik belki sen nasıl istersen bu senin hayatın senin kararların demektir.
   Bebeklikten beri bizim adımıza verilen kararlar başlıyor. Uslu çocuk olalım, yaramazlık yapmayalım diye sürekli telkinler verilmeye başlanıyor. Yaramazlık yapma! Ama belki o yaramazlık yapmak yada eğlenmek benim için iyiliktir.

   Okula gideriz notların yüksek olsun bizim emeklerimizi boşa çıkarma diye öğütler başlar. Öğretmenler hep sözünü dinleyen öğrencilere iyi, çalışkan, efendi derler.
   Ev, iş, okul çevre hep birilerini mutlu etmek zorundayız.


Gerçekten Mutlu Musun?

Kendin için yaşa


    Bi düşünelim ve kendimize şu soruyu soralım. Mutlu muyum?
Çok az kişi cesurca hayır diyecektir. Ama çoğumuz evet mutluyum çocuğum var, evet mutluyum eşim var, evet mutluyum ailem var, evet mutluyum işim var,evet mutluyum çok şükür sevdiklerim sağ ve sağlıklı…. Bunların hepsini Bi kenara bırak ve kendine cesur ol! Gerçekten mutlu musun?

   Sevdiğin işte misin yoksa sevmeye alıştığın mı? Ailen yanında ama sen orada olmak istiyor musun? Eşin var ama aşk mı yoksa mantık evliliği mi yaptın? Şimdi bunları düşün ve kendin için sırf kendi canın istediği için en son ne yaptın? Bugün kendin için bir şey yaptın mı?
    Hiç bir şey yapmadık. Başkaları için yaşamaktan başka hiçbirşey. Tek başımıza tatile çıkmadık yada gönlümüzce gezmedik. Arkamızda bıraktığımız kişileri düşündük hep.

   Başkaları için değil kendin için yaşa! Bunun için bir adım atma vakti geldi. Bunun için ilk adımı da elalem ne söyler lafını unutmak olacak. Çünkü unutmayın sizde başkaları için elalemsiniz sonuçta:)
   Bırak konuşsunlar arkandan ya da yargılasınlar seni istedikleri gibi. Nereye kadar konuşacaklar. Elbet unutulacaksın. Peki kafamıza takmaya değer mi iki gün sonra bizi unutacak olanların söyledikleri? Bence hiç değmez.

Yıllarca elalem için yaşadık sonucunda bizi kimse alkışlamadı ya da baş üstünde taşımadılar.

Mutlu Olmayı Başarmak

Kendin için yaşa
Kendin için yaşa


   Kendin için yaşa derken başkalarını üz ya da hiçe say demiyorum. Sadece kendini de dinle ve kulak ver ne istediğine… Birazda kendin için yaşa sadece.
   Ailen seni öğretmen yapmak istiyor ama sen konservatuvar okumak istiyorsun o zaman istediğini oku çünkü bu meslek seninle ömür boyu gidecek.

Ama bunu aileni karşına alarak yap demiyorum. Konuş nasıl mutlu olacağını anlat. Kendinden emin istikrarlı ve hevesli bir şekilde ne istediğini korkmadan söyle. O zaman onların da nasıl sana saygı duyduklarını göreceksin.
   Arkadaşların seni gezmeye çağırıyor ama sen evde kitap okumak istiyorsun. O zaman söyle. Sizinle eğlenmeyi seviyorum ama bugün kitap okumak istiyorum gelemeyeceğim deyin. Sizi anlayacaklardır. Ama bunu korkmadan ve en önemlisi kırmadan söyleyin.
    Çocuğun seninle oyun oynamak istiyor ama sen dinlenmek istiyorsun. O zaman canım kızım/oğlum biraz dinlenmeme izin verirsen daha sonra seninle oynayacağım deyin. Bakın görün hem siz mutlu olacaksınız hem de karşınızdaki sizi anlayacaktır.

    Bu hayat size verildi. Bunu unutmadan yaşayın. Geriye dönüşümüz yok sürekli ileri sürüklenen bir girdabın içindeyiz.
    Bu hayatımızın ne zaman sonlanacağını hiç birimiz bilmiyoruz. Bi düşünsenize yarın öleceğinizi bilseniz ne yapmak isterdiniz? O zaman neden yapmıyorsunuz:)
   Maddi sıkıntılar, ailem izin vermez, çocuğum var gibi şeyler söylediğinizi duyar gibiyim 🙂
    Çoğu şeyde de haklısınız. Ama çok uçuk hayaller değilde hayallerimizi küçültüp yapabiliriz. Mesela hepimiz Miami de tatil yapmak isteriz ama çoğumuz maddi sıkıntıdan gidemeyiz haklısınız ama Miami değil de küçük mütevazi bir tatil köyü hayal edin ve gidin.


Hayallerin Peşinden Koşmak

Hayallerin_Peşinden_Koşmak


   Çoğumuz hayallerimizin peşinden koşmaktan korktuğumuz için bahanelerin arkasına sığınırız. Çünkü o cesaret gösterecek gücü kendimizde bulamayız. Başkalarının dediklerini yapmak kolayımıza gelir. Çünkü birşey olursa suçu onlara atmak daha kolay olur.
    Ama o işler öyle olmuyor. Siz birini kırk gün sırtınızda taşıyın kırk birinci gün yoruldum dediğiniz an diğer günler unutulur. O yüzden iyilikte kötülükte unutulur. Siz başkasının istediği gibi yaşayın tökezlediğinizde ilk o kişi sizi terk edecektir. Size yapmasaydın diyecektir.
     Haklılar yapmasaydık!

Çünkü bu hayatı kendin için yaşa! Başkaları için değil kendin için birşey yap. Kendin için nefes al var olduğunu hisset. Yorulmadık mı başkalarını mutlu etmeye çabalamaktan. Ve bazen bu çabamızın boşa olduğunu görmekten.
   Kimse bize sevdiklerimizi bir kenara atın demiyor. Tabi ki hayat sevdiklerimiz ile güzel onların mutluluğu bizim mutluğumuzdur. Ama sen ne kadar mutluysan çevrene o kadar mutluluk verebilirsin. Sevdiklerinin mutlu olmasını istiyorsan önce kendini mutlu etmen gerekir.


Kendin İçin Bir Şey Yap

Kendin_İçin_Bir_Şey_Yap
Kendin için yaşa


   Bugün kendin için birşey yap ve sadece kendini mutlu et. Kendin için alışveriş yap ya da canın ne yapmak istiyorsa onu yapmalısın. Bak gör sen mutlu oldukça çevrende ki insanlar daha da mutlu olacaktır.
    Bir şeyler yapmak istiyorum fakat… diye cümleye başlamayın sakın! Fakat, ama, lakin diye başlanan cümlelerin sonu bahanedir. Bu sefer bahane üretmeyin. Kendim için bir şeyler yapmak istiyorum deyin ve kararınızın arkasında durun.

   Kimse sizden dünyayı kurtarmanızı beklemiyor. Ya da diyelim ki bekliyorlar. Dünya dediğimiz şey nedir? Dünya dediğimiz şey insanlardır. Sende o dünyanın içinde ki milyarlarca insanlardan biri değil misin? Yani dünya dediğimiz kendimizdir. Aslında herkesin dünyası kendisidir. Yani sen kendini kurtarırsan dünyayı kurtarmış olursun.

   Herkes başlarını değil kendini mutlu etse aslında kimse mutsuz olmaz. Bu demek değil ki başkalarını umursamayalım. Tabi ki hayır. Başkaları özellikle de sevdiklerimizi hiçe saymayacağız. Sadece onları önemsediğimiz kadar kendimizi de önemseyeceğiz. Sadece birazda kendin için yaşayacaksın
    Bazen o kadar çok unutuyoruz ki kendimizi mutlu olup olmadığımızı bile anlamıyoruz. Bizden bazen o kadar çok kişi olmamız bekleniyor ki gerçekte kim olduğumuzu hatırlamıyoruz. Ebeveyn, öğrenci, evlat, çalışan o kadar çok kimliğimiz var ki aslında ne olduğumuzu unutuyoruz.

Sadece ne istediğinize kulak verelim. Kendin için yaşamak istiyor musun? Kendin için birşey yapmak istiyor musun? O zaman kendin ve kendin için yaşamayı öğren! Merak etmeyin gerisi gelecektir ve nasıl hayattan zevk aldığınıza kendiniz bile şaşıracaksınız:) Şimdi kendin için birşey yapma vakti geldi. Cesaret et ve harekete geç.

Kendini hep çok sev:)

Yorum Yazın