İş Hayatında Başarılı Olmanın Yolları

Herkesin bu dünyaya bir gelme amacı vardır. Doğumumuzdan ölümümüze kadar bir amaç uğruna mücadele eder ve yaşarız. Herkes güzel bir hayat sürmek ister. bunun için çabalar. Gerek kendisine gerekse ailesine konforlu bir hayat sunmak ister. Bunun içinde bir işte çalışmamız ve o iş hayatında başarılı olmanın yollarını bulmamız gerekir.

Kim istemez ki yüksek mevkilerde olmak ve yüksek maaşlar almak? Bir işimiz olduğunda ise hangimiz terfi almak istemeyiz? Hepimiz daha yükseklere çıkmak ve kariyer sahibi olmak için çabalarız.

Pek az kişi bu kadarı bana yeter diyebilir. Bu kişilerin de hayattan pek bir beklentisi yoktur. Çünkü başarılı olma isteği insan ırkının genlerinde vardır. Bazı insanlar bunun farkına varır ve bunun için harekete geçer. Bazı insanlar ise farkında olsa bile harekete geçme azmini kendinde bulamaz.

İş Hayatında Başarılı Olmak İçin Yapmamız Gerekenler

İs_hayatinda_basarili_olmanin_yollari
İs hayatinda basarili olmanin yollari

İş hayatında başarılı olmak için öncelikle o işi gerçekten istiyor ve seviyor muyuz diye kendimize sormamız gerekir. Çünkü hiç istemediğin ve sevmediğin bir işte azim göstermek zordur. Başarılı olmak için önce sevmek ve bunu istemek gerekir.

İş hayatında başarılı olmanın yolları birden fazladır. Bu yolların hepsini sizinle paylaşacağım. Fakat bunları yapıp yapmamak sizin elinizdedir.

İs hayatinda basarili olmanin yollarinın ilki hedef belirlemektir. Önce kendine bir sor… Ben ne yapmak istiyorum? Eğer bu sorunun cevabı işimi seviyorum ve bu işte başarılı olmak istiyorum ise yazıyı okumaya devam et. İşimi sevmiyorum ama fakat başka bir işte yapmaya korkuyorum başarısız olmaktan korkuyorum ise başarılı olmak ile ilgili yazımızı okuyun önce derim.

Eğer işinizi sevdiğinize kanaat getirdiyseniz iş hayatında başarılı olmanın yollarına devam edebiliriz. İs yerinde basarili olmanin yollarinın bir diğer kuralı azimdir.

Asla pes etmemen gerekir. İş hayatında yoluna bir sürü zorluk çıkacaktır. Yeri gelecek gecen gündüzün kalmayacak. Yeri gelecek patronun seni yerin dibine sokacak, azarlayacak. Yeri gelecek arkadaşlarının seni kıskanıp yoluna engel koyacak. Ama sen pes etmeyecek ve başarı merdivenlerini azimle tırmanacaksın.

İş hayatında başarılı olmanın yollarından bir diğer unsur ise özveridir. Her zaman özverili olmalısın. Hem hayata karşı hem de iş yerinde özverili olman gerekecek.

Sadece çok çalışmak yetmez. Çok ve verimli çalışmak gerekir. Bu işi senden başka kimsenin bu kadar iyi yapamayacağını göstermen gerekir. Senden başka kimsenin bu kadar verimli olamayacağını kanıtlaman gerekir.

Fakat bunu yaparken yaptığın her işi ovmeden anlatmadan sadece işini ne kadar doğru yaptığını göstererek yapman gerekir. Sürekli yaptığın herseyi anlatırsan bu da karşındaki patron veya iş arkadaşların tarafından hoş karşılanmaz. Herseyi dozunda yapmak en iyisidir.

İşinde başarılı olmanın sırları pek çoktur. Size en önemlilerini uzun uzun anlattım. Şimdi işyerinde başarılı olmanın yollarının diğer kısımlarını maddeler halinde görelim.

İş Yerinde Başarılı Olmanın 10 Yolu

İs_hayatinda_basarili_olmanin_yollari
iş_yerinde_başarılı_olmanın_10_yolu
  1. İs hayatinda basarili olmanin yollari nin ilki hedefinizi belirleyin
  2. Karşınıza çıkacak zorlukların farkına varın ve stresle baş etmeyi öğrenin
  3. Her adımınızı planlı atın. Zaman sizi değil siz zamanı yönetin
  4. Dış görünüşe önem verin, hem kendinize hem yaptığınız işe hem de üstünüz olan insanlara saygı duyduğunuzu gösterin
  5. Her başarısız olduğunuzda her insanların size kötü davrandığında her patronunuz size daha ağır iş verdiğinde asla yılmayın. Her olayda daha güçlü ayağa kalkın
  6. Patronunuz ya da iş vereniniz size bir iş yapmanızı söylediğinde asla tereddüt edici bakışlarla bakmayın ve sakin kekeleyerek konuşmayın. Her zaman ozguvenli olun ve evet yaparım deyin
  7. is hayatinda basarili olmanin yollarinin bir diğeri ise size verilen işi asla gelişigüzel yapmayın. Fazla yapın ama asla eksik yapmayın
  8. Hiyerarside sizden üstte olanlara hep siz diye hitap edin asla samimi olayım diye lakayit olmayın. Bu hiçbir zaman hoş görünmez. Sizden altta olanlarla ise otoritenize sarsacak kadar yakın olmayın.
  9. Zaman zaman aynı işi yapmaktan sıkılabilirsiniz. Çok monoton olduğunda kendinize zaman ayırmayı unutmayın.
  10. İş hayatında başarılı olmanın yolları son olarak başaracaginiza kalpten inanın. Unutmayın siz kendinize inanırsanız herkes de size inanir.

Yorum Yazın