İçe Kapanık

İnsan var olduğundan beri hep kendini kanıtlama çabası içinde olmuştur. Arkadaş çevresi, iş hayatı, aile hayatı, okul hayatı vs. Cümleyi tekrar düzelmek gerekirse kendini kanıtlama zorunluluğu içinde olmuştur. Evet, maalesef bu hayat içe kapanık, suskun insanlara göre bir yaşam sunmuyor.

İçe kapanık insanlar ne kadar yetenekli olsa da reklamını yapamadığı için kazanma şansı düşük oluyor. İnsanlarla iletişim kurmak içine kapanık insanlara oldukça zor gelebiliyor. Bu zorluktan kastım iletişim kurmaya çalışıp başaramamaları değil, iletişim kurarak yaşamak zorunda olmanın bizzat kendisi yorucu geliyor.

Bertrand Russell, “Mutlu bir yaşam büyük ölçüde sessiz bir yaşam olmalıdır, çünkü sadece gerçek sevincin yaşamaya cesaret ettiği, sessiz bir atmosferdir.” der.

Hem düşünsenize tek bir cümle ve yahut kelimeyle dahi en yakının bir anda en uzağın olabiliyor. İstediğin kadar kendini ifade etmeye çalış hep bir şeyler eksik kalacaktır. Çünkü o, seni değil anlamak istediğini anlayacaktır.

Beden dilinin anlamları, diksiyon dersleri, hareket ve tepkilerin psikolojideki yansımaları vs. Bunların hepsi başlı başına bir ders ve amacı; ya karşıdakini anlamak ya da kendini karşıya anlatmak. Soruyorum size; insan bir ömür boyunca kendi benliğini arayış içerisinde olur. Bilgeliğin temeli kendi benliğini bulmaktır diyorlar.

Peki biz;

Bir ömür arayış içinde olan bilgelerin kendini bulduklarında ulaştıkları seviyeye alalade bir işmiş gibi kendimizi tanıyarak ulaşmamız isteniyor. Onu da geçtim ayrıyetten karşıdakinin benliğini de tanıyıp onuda anlamamız isteniyor. Sizce de iletişim çok yorucu ve zor değil mi?

Evet, içe kapanık bir insandan bunları dinlediğiniz zaman hak vermemek elde değil. Onların penceresinden hayat böyle gözüküyor.

İçe Kapanık İnsanlar Hasta Mı?

Bizim yaptığımız hata onları iyileştirmeye çalışmak. Fakat onlar hasta değil. İçe kapanıklık hastalığı diye bir şey yok. Belki içe kapanık sessiz biriyle konuşmak size zor gelebilir. Ama onların karakterleri bu. Siz bir kuşu balık olmaya zorlayamazsınız. Ama onu olduğu gibi kabul edebilirisiniz.

Bu yazımda içe kapanık olanlara klasik söylenen telkinler ve sözde tedavilerden bahsetmeyeceğim. Bu yazı içine kapanık suskun insanlara değil, bizzat dışa dönüklere yönelik.

Yaşadığımız şu dünyada her bireyin kendine ait özellikleri var. Hoşlandıkları, sevmedikleri, nefret ettikleri var. Her birimiz birer dünyayız. Bu yüzden içe kapanık insanları da zorla sosyalleşmeye çalıştırmak, onlara sorunlu insanlarmış gibi davranmak hiçte doğru bir yaklaşım olmaz, olamaz.

İş hayatında;

Bir yöneticinin içe kapanık bir insana yapması gereken; onu bu durumu aşması için zorlamak yerine ona uygun işler bulmaktır. Esasen yöneticilikte budur. Eğer bir sunum yapılacaksa ve yahut bir proje anlatılacaksa bunu içe kapanık insana yapmasını söylemek felaket olur.

Bu onların kesinlikle yapamayacağı anlamına gelmez. Sophia Dembling; “İçine kapananlar konuşmadan önce dikkatlice düşünürler. Mükemmel konuşmacılar olabiliriz. Çünkü dikkatli hazırlanırız.” diyor. Ama istemiyorsa, kendini hazır hissetmiyorsa bunu zorlamak içine kapanıklık belirtileri gösteren insana hiç doğru olmaz.

Yapılan son araştırmalara göre dünyanın %30’u içe kapanık. Bu durumda gösteriyor ki yöneticimizin insanlarla yoğun iletişim halinde olan herhangi bir işi verecek %70’lik gibi büyük bir oranda insan potansiyeli bulunuyor. Onlara yaptırması daha uygun olmaz mı?

Peki, eğer derseniz ki bu bir iş yaşamı, o bunu yapmak için işe girdi.- Bende derim ki; Hayır efendim, yöneticilik bu değil. İnsanlara potansiyeline göre iş verirseniz doru bir yönetici olursunuz.

İçine kapanık insanlar uzmanlara göre daha dikkatli oluyorlar ve daha fazla düşünerek daha akıllı karar verebiliyorlar. Yalnız çalışabilme özellikleri nedeniyle işe pozitif anlamda daha iyi konsantre olabilliyorlar. Yöneticimizn yapması gereken her insanın bir olmadığını bilerek uygun işlerde görevlendirmektir.

İçe kapanık ünlüler;

  • Mohandas Gandi, (Devrimci),
  • Warren Buffett (İş Adamı),
  • Bill Gates (Ceo),
  • Hillary Clinton (Abd Dışişleri Bakanı) içine kapanıklık belirtileri gösteren herkesin tanıdığı isimlere birkaç örnek. Görülüyor ki içe kapanıklık sorun değil. Değer verilir ve bu koca dünyada onlara da hayatını devam ettirebilecekleri ortamlar sunulursa oldukça iyi işlere imza atabiliyorlar.

İçe kapanık insanları, dışa dönüklerin dünyasına uyum sağlamasını beklemek onların direk düşüncelerine, yaşam felsefelerine müdahele olur. Evet, belki bu hayat onlara yaşam mücadelesinde daha zorlu şartlar sunuyor. Ama gerekli şarlar oluşturulduğunda başarabildikleri yadsınamaz. Onların ki bir sorun değil, bir özellik. İçine kapanık insanların Aslında Herkes Dahidir yazımızdaki İçe Dönük Zeka tarifine uyduklarını görebiliyoruz.

Peki siz bende içine kapanığım, sessiz biriyim mi diyorsunuz? Eğer böyle olup olmadığınızı merak ediyorsanız aşağıdaki basit testi çözerek hemen öğrenebilirsiniz. Sonuç Kısmına Mutlaka Bakınız.

İçe Kapanıklık Testi

Resimde gizlenmiş  kuruvasan’ı (ay çöreği) bulun.

içe kapanık

Resimdeki denizanaları arasındaki uçan balonu bulun.

içe kapanık

Resimdeki kuşlar arasındaki salyangozu bulun.

içe kapanık

Resimdeki çeşitli objeler arasından düğmeyi bulun.

Resimdeki kuşlar içinde kaybolmuş kelebeği bulun.

Resimdeki çeşitli objeler arasından bir fincan kahveyi bulun.

Resimdeki yapraklar arasındaki kaplumbağayı bulun.

Resimdeki balıklar arasındaki şekeri bulun.

CEVAPLAR. (Testin sonucu son sayfada.)

içe kapanık
içe kapanık
içe kapanık
içe kapanık

Sonuçlar:

Eğer söylenen objeleri kolaylıkla bulduysanız; o zaman içe dönük bir kişiliğiniz var. İnanılmaz bir gözlem ve odaklanma yeteneğine sahipsiniz. Her detay sizin için çok önemli. Kendinizle başbaşa kalmayı seviyorsunuz ve duygularınızı ifade etmeyi pek sevmiyorsunuz.

Eğer sıkılıp söylenen objeleri aramaktan vazgeçtiyseniz; o zaman dışa dönük bir karaktere sahipsiniz. Aktif, şüpheci ve duygusal bir kişiliğiniz var. Bir mekanda kalmak sizin için çok zor. İnsanlarla iletişim kurmayı ve onların dikkatini çekmeyi seviyorsunuz.

Eğer sabırla objeleri arayıp biraz zor da olsa bulduysanız, o zaman ılımlı bir kişiliğiniz var. Her ortama kolay uyum sağlarsınız ve her zaman insanlarla iletişim kurmanın kolay bir yolunu bulursunuz.

Yazıda üstüne tıklayarak gidebileceğiniz içerik linkleri; bilgeliğin temeli Aslında Herkes Dahidir

Kaynakça

https://www.ntv.com.tr/galeri/teknoloji/resimdeki-kaplumbagayi-10-saniyede-bulabilir-misiniz,8fm589jZwkalvBo4Gns_hQ/29rYiJe4wUSH7nu7wZKfOg