Sale https://www.hostingwatches.com. click for more replica rolex. why not try here replica watches. nice pharmacywatches.com. Under $49 fake rolex. go to these guys replica watches. visit this website fake rolex. over at this website https://www.accountingwatches.com/. best value replica watches. More Info informationwatches.com. he said https://www.educationwatches.com/. blog fake rolex. go https://www.testwatches.com. read here https://www.auctionswatches.com. have a peek at this website replica rolex. low prices replica rolex. 80% off https://www.attorneywatches.com/. 70% off replica rolex. visit site https://www.sexbreitling.com. many breitling watches replica.

Hipnoz Nedir? – Hipnoz Nasıl Yapılır?

Hipnoz Nedir? Hipnoz kişide mevcut şuurluluk durumunun başka bir kişi tarafından çeşitli etkileme yollarıyla değiştirilmesi sonucunda ortaya çıkan özel uyku halidir. Fakat hipnoz da tam bir uyuma hali yoktur.

Hipnoz edilen kişi sorulara cevap verebilir, telkin edilen bazı istekleri yerine getirebilir. Hipnoza uğrayan kişi sanılanın aksine hipnoz edenin tamamen kontrolüne giremez. İki taraflı istek ile bu durum meydana getirilir. İnsanların %10-15’i hipnoza oldukça dirençlidir. Bir diğer %10-15’i kadarı da oldukça kolay hipnoz edilebilir.

Hipnoz ile ilgili teoriler çok olup, olayı tek başına açıklayabilecek bir teori henüz yok. En eski ve nispeten kabul edilen teori hipnozun bir çeşit uyku olduğudur. Rus fizyoloğu İvan Pavlov hipnozu uykuya geçmeden az önce ortaya çıkan, reflekslerin halen mevcut olduğu bir geçiş durumu olarak tarif etmiştir.

Hipnozun Yapılması

Uyku ile uyanıklık arasında olan trans halinin sağlanabilmesi için çeşitli metotlar uygulanır. En bilinen uygulama “gözlerin karşılıklı tespit edilmesi”dir. Hipnozcu şahsın gözlerine bakarak, giderek göz kapaklarının ağırlaştığını ve rahatlayarak uykuya geçtiğini telkin eder. Ve yahut gözün sabit olarak bakacağı bir nesnede aynı işi görebilir.

Bir başka yöntem ise hipnoz edilen şahsa, elinde çeşitli hisler duyduğu ve elinde giderek havada yükseldiği telkin edilir. Yalnız şuraya dikkat çekmek lazım ki kişi hipnoz olmak istemez ise bu yöntemler işe yaramaz. Başta da yazdığım gibi bu durumun karşılıklı olması gerekir.

Hipnozdan nasıl kurtulunur? Hipnozun etkisi ne kadar sürer? Hipnozdan nasıl çıkılır?

Genel inanışın aksine, uyutulanın uyandırılmayıp trans halinde sürekli kalması gibi bir durum söz konusu değildir. Hipnoz karşılıklı rıza ile yapılır. Eğer bir taraf işi bırakır ve istemez ise hipnozun etkisi biter.

Hipnozun amacı kişiyi telkine açık hale getirmektir. Yani hipnoza uğrayan kişi hipnozcu tarafından söylenenleri tereddütsüzce kabul eder. Hatta işin daha da ilginç yanı hipnozdan sonra şunları veya bunları yapacaksın, söyleyeceksin dendiğinde, hipnoz durumu bitse bile yeri ve zamanı gelince yapılması söyleneni yerine getirir.

Hipnoz Çeşitleri

Hipnoz edilen kişide ortaya çıkan yarı uyku durumu üç basamaktan birinde olabilir. Bu basamaklar, “hafif”, “orta” ve “derin” hipnoz olarak nitelenir. Hafif trans halinde; gözler kapalıdır ve solunum yavaşlamıştır. Hipnoz edilen kişi, yalnızca basit telkinleri hipnozdan sonra yerine getirebilir.

Orta derinlikli trans halinde kısmi unutkanlık oluşur. Telkin verilirken bazı halüsinasyonlar ortaya çıkabilir.

Derin transta ise genel unutkanlık ortaya çıkar. Hipnoz edilen kişi gözleri açık olsa dahi denilenleri yapar. Bu şekilde oluşan hipnozda kişinin belirli bölgesi telkinle hissizleştirilerek cerrahi işlemler dahi yapılabilir.

Hipnoz tedavisi: Hipnozu psikiyatristler hastalarına geçmişte olan ve hatırlamak istemedikleri veya şuraltına attıkları olayları söyletmek için hipnozdan yararlanırlar. Hipnoz sigara içme, oburluk ve tırnak yeme gibi istenmeyen alışkanlıkları önlemede de kullanılabilir.

Peki kişi kendi kendini hipnoz edebilir mi?

Evet, hatta bu duruma “Otohipnoz” denir. Çeşitli işleri kişi kendine bu yolla telkin edebilir. Örneğin gece yatarken kendinizi otohipnoz ile trans haline getirerek sabah istediğiniz bir saatte hiçbir alarma veyahut başka bir uyarana ihtiyaç duymadan uyanabilir, düşüncelerinizi yönlendirerek kötü alışkanlıklarınızdan kurtulabilir ve olduğunuz kişinin kontrolünü ele geçirebilirsiniz. Bu noktada otohipnozun nasıl yapıldığını anlatan ayrıntılı bir yazı okumak istiyorsanız Otohipnoz (Kendi Kendine Hipnoz) Yapılışı yazımızın üstüne tıklayarak gitmeniz yeterli olacaktır.

Bu içerik için anahtar kelimeler: hipnoz Hipnoz Nedir Hipnoz nedir nasıl Yapılır Konuşarak Hipnoz Teknikleri Hipnoz teknikleri Hipnoz ne demek Hipnotize olmak ne demek Hipnoz olmak Hipnoz yaptıranlar Hipnoz bilimsel mıdır Hipnoz tedavisi Hipnoz ile tedavi edilen hastalıklar Hipnoterapi Nedir Hipnozun etkisi ne kadar sürer Hipnozdan nasıl kurtulunur Hipnozdan nasıl çıkılır Hipnozdan nasıl derin trans kurtulunur Hipnozun etkisi ne kadar sürer Hipnotize etmek Hipnoz olmak ne demek derin trans Hipnotize olmak Hipnoz Çeşitleri Hipnoz türleri Freud ve hipnoz Türkiye de hipnoz yasal mi Hipnoz Çeşitleri hipnoz nedir, ne işe yarar Hipnotize olmak ne demek Hipnoz Nasıl Yapılır Hipnoz ne demek derin trans Hipnoz Nasıl Yapılır Derin hipnoz Hipnoz ne demek Hipnoz tedavisi hipnotize hipnoz nedir hipnoterapi nedir hipnozun gücü freud hipnozun gücü otohipnoz freud hipnozun gücü sigmund freud hipnozun gücü derin trans hipnoterapist hipnoz teknikleri freud hipnoz hipnotize etmek hipnotize olmakkendi kendine hipnoz hipnotizma hipnoz çeşitleri

Yorum Yazın