Gizli Depresyon Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

Depresyon kelimesini muhakkak duymuşsunuzdur. Ya çevrenizden ya da kendiniz için bir şekilde araştırıp öğrenmisinizdir. Muhakkak hayatımızın bir döneminde depresyon geçirmişizdir ya da çevremizde birileri bu evreleri geçirmiştir.Peki gizli depresyonun bir diğer adıyla maskeli depresyonun ne olduğunu hiç duydunuz mu?

Çoğumuz az çok depresyon belirtilerini bilir. Peki gizli depresyon yani maskeli depresyon belirtileri ile depresyon belirtileri aynı mıdır? Bazı aynı özellikleri vardır fakat bazı noktalarda ayrılırlar.

Öncelikle maskeli depresyon nedir? Maskeli depresyon nasıl geçer? Maskeli depresyon belirtileri nelerdir? Maskeli depresyon ne kadar sürer? Gizli depresyon tedavisi nasıl olur? Gizli depresyon belirtileri nelerdir? bu ve buna benzer şeyleri öğrenmeden önce kısaca bilgi vereceğim.

Hepinizin bildiği depresyon hastalığından kısaca bahsedelim. Depresyon belirtileri, depresyon hastalığı ne zaman geçer, depresyon nasıl tedavi edilir, depresyon kimlerde görülür gibi şeylerin üzerinde kısaca duralım.

Depresyon kısaca ruh halimizde ki olumsuz değişimlerdir.Nasıl hissettiğinizi, nasıl düşündüğünüzü ve nasıl davrandığınızı olumsuz etkileyen yaygın ve ciddi ancak tedavi edilebilen tıbbi bir hastalıktır. 

Depresyon belirtileri kısaca hiç birşeyden tat almama, sürekli buhran hali, kötü düşüncelere kapılma, çok uyuma yada hiç uyumama isteği, sürekli yorgun hissetme, insanlarla iletişimi kesme isteği vb. şeylerdir.

Peki depresyon kimlerde görülür diye soracak olursak belli bir yaş ya da cinsiyet sınırı yoktur.Her yaş ve kesimde görülme olasılığı vardır. Nasıl tedavi edilir kısmına gelirsek eğer kesinlikle bir uzmandan yardım almalıyız. Eğer yaşınız küçük ise hiç çekinmeden aile bireyleri ile durumunuzu paylaşmalısınız. Çünkü bir nevi hastalıktır ve tedavi edilmesi gerekir.

GİZLİ DEPRESYON NEDİR?

Gizli Depresyon Nedir?
Gizli Depresyon Nedir?

Depresyon hastalığını az da olsa öğrendik. Peki gizli depresyon nedir? Gizli depresyon yani maskeli depresyon durumunda kişi gün boyunca insanlarla iletişim halinde olur, iş yerindeki bütün işlerini halleder, sosyal ve aile hayatındaki görevlerini eksiksiz yerine getirir,gayet neşeli görünür, işlerini yapar, dışardan bakan insanlar  ya da kendisi dahi depresyonda olduğunu anlamayabilir. Maskeli depresyonda kişinin iç dünyası kan ağlasada, canı çok sıkkın yada bunalımda olsa da bir damla göz yaşı dökemeyebilir ya da bir olay karşısında gülümser ama mutluluk duygusunu yaşayamaz.

Maskeli depresyon yani gizli depresyon olan kişiler başkalarına mutlu görünürler ve yüzlerinde gülümseme olmasına rağmen içten içe acı çekerler. Maskeli depresyonda olan kişiler duygularını önemsemez ve onları dışarıya belli etmezler ama derin bir mutsuzluk içinde olabilirler. Hatta bu kişilerin kendileri bile depresyonda olduklarının farkında olmayabilirler. 

Normal depresyon ile gizli depresyon arasındaki fark ise budur. Depresyonda olan kişi genelde bunu belli eder ya da hal ve hareketlerinden ya da duygu degisimlerinden çevresindeki insanlar anlayabilirler. Fakat gizli depresyon da ki kişiler bu hallerini yüzlerindeki mutluluk maskesiyle gizledikleri için çevresi anlayamaz ya da geç anlar.

GİZLİ DEPRESYON BELİRTİLERİ NELERDİR?

Gizli Depresyon Belirtileri Nelerdir?
Gizli Depresyon Belirtileri Nelerdir?

Gizli depresyon belirtileri yani maskeli depresyon belirtilerini sizlere maddeler halinde yazacağım

 • Kişiler mutsuzdur ama bunu kendilerine itiraf etmezler
 • Kendilerini sürekli yorgun hissederler
 • Bu kişiler kimseye birşey anlatmadigindan can sıkıntılarını farklı yönde atlatmaya çalışırlar(bağımlılık gibi içki sigara alkol vb)
 • Sahte ifadeler kullanma( nasılsın sorusuna hep iyiyim bir sorun yok diye cevap verme)
 • Çevrelerindeki insanlara bahane uydurma( sosyal aktivite yapmak istemezler ama bunu söylemek yerine gelmek istiyorum ama çok işim var diye bahane uydurma)
 • Sürekli mutlu olmaya ve görünmeye çalışırlar
 • Yüzlerinde sürekli sahte bir gülümseme olur
 • Depresyonda olduğunu inkar ederler
 • Depresyon belirtilerini kabul etmezler hasta olduklarını söylerler
 • Duygusal belirtilen çok bedensel değişiklik görülür ( kendini hasta hissetme,eklem ağrıları, iştahsızlık,yorgunluk vb.)
 • Sürekli güçlü olmaya çalışma

GİZLİ DEPRESYON TEDAVİSİ

Gizli Depresyon Tedavisi
Gizli Depresyon Tedavisi

Depresyon tedavisinde ilaç tedavisi ve psikoterapi uygulanır. İki tedavinin aynı anda uygulanması başarı hızını artırır. Tedavi de başarılı olmak için hastalığı kabullenmek en önemli adımdır. Depresyonda bir hastalıktır yaşam şekli değildir.

Depresyon genellikle mutluluk hormonu dediğimiz serotonin hormonunun az salgilanmasindan kaynaklanır. Bu hormonal değişiklik ruh halinde etkiler. Bu yüzden bazı ilaçlar ile hormon seviyesi dengelenmeye çalışılır.

İlaç tedavisinin yanı sıra psikoterapide uygulanır. Kişiye hastalığın tekrar etmesini engelleyecek baş etme yöntemleri öğretilir. Bu yüzden muhakkak uzman bir kişiden yardım almak gerekir.

Yorum Yazın