Erkek Beyni

Hormonlarımızın davranışlarımıza, düşüncelerimize ve duygularımıza olan etkisi azımsanmayacak düzeydedir. Daha anne karnındayken şekillenmeye başlayan bu hormonlar bizde hem fiziksel hem zihinsel bir takım farklılıklara yola açar.

Erkek beynini oluşturan hormonda hepimizin tahmin ettiği üzere testosterondur. Bu hormonun etkisiyle erkek beyni uzamsal bilgiyi işleme ve duygusal sorunları çözmede kadın beyninden daha farklı beyin devrelerini kullanır.

Konunun sonunda söyleyeceğimi başında söylemem gerekirse erkek beyni problem çözme odaklıdır.

Peki nedir bu;

Bir arkadaşı sorunla karşılaştığında kadın beyni onunla birlikte ağlayıp, onunla hüzünlenirken, erkek beyni soruna çözüm armaya başlar. Böyle bir durumda da kadın beyni erkek beyninin ifadesiz yüzünü ve konuya olan analitik yaklaşımını görünce ilglenmediğini düşünebilir.

Erkek beyninde bulunan sinir bağlantıları beynin aynı lobundaki ön ve arka tarafları arasında dizilidir. Bu sebeple haritada yön bulmak ve kas kontrolu gibi konumsal alanlarda daha iyilerdir.

Nesneleri, birbirleriyle ilişkilerini, uzaysal konumlarını, nasıl çalıştıklarını anlamak ve sorunları çözmek için organize olmuştur,Üç boyutlu düşünme akıldan şekilleri döndürme, uzaysal algılama ve yön bulmada iyi olduğu bazı konulardandır.

Erkek beynine genel bir tanım yapmak gerekirse sistematik çalışır. Buraya kadar okuyan çoğu kişi erkek beynin bir makine gibi hareket ettiğini düşünebilir. Peki duyguları yok mudur bu makinenin? Erkek adam gerçekten ağlamaz mı?

Erkekler duygusuz mu?

Öncelikle şunu söylemeliyim ki duygu denilince akla bir çoğumuzun ağlamak, hüzünlenmek geliyor. Oysa duygu sadece bundan ibaret değil. Öfkelenmekte, korkmakta, şaşırmakta, heyecanlanmakta bir duygudur.

Cambridge Üniversitesi’nde kadın ve erkek beyni üzerinde bir ekip 126 farklı ülkelerden araştırmaları inceleyerek 20 yılda tamamlanan bir araştırmaya imza atıyorlar. Bu araştırmaya göre ise erkek beyni daha duygusal çıkıyor.

Bu durumun sebebi ise erkek beyninde duygu durum, davranış, düşünceyle ilgili alanların daha geniş yer kaplaması ifade ediliyor. Aynı araştırmaya göre ise kadın beyninde dil ve konuşmayla ilgili alanların daha çok yer kapladığı belirtiliyor.

Beynimiz bilim camiasının hala tam olarak sırrını çözemediği, vücudumuzdaki belkide evrendeki en karmaşık organdır. Görünüşe göre kadın ve erkek beynine ya da genel olarak insan beynine dair öğreneceğimiz daha çok şey var.

Son olarak erkek beyninin daha aktif ve geniş olduğu bazı bölümlerine şöyle bir bakalım;

ERKEK BEYNİNİN HARİTASI

1Orta preoptik bölüm: Hipotalamus’ta seks arzusu ile ilgili bölüm, erkekte 2.5 kat daha büyük.

2Temporal parietal merkez: Beyinde sorun çözücü bölüm, kaygı veren sorunları çözerken, diğer insanların bakış açılarını da dikkate alır. Erkeklerde daha aktif ve hızlı çözüme odaklıdır.

3Dorsal çekirdek: Hipotalamusun içinde, korkuyu aktifleştirerek kendi alanını savunma güdüsünü harekete geçiren bölüm. Erkeklerde daha büyük ve diğer erkeklerin müdahalelerine daha duyarlı.

4Amiglada: Tehdit, korku ve tehlike durumunda alarma geçiren bölüm. Duygusal ve anlık tepkiler verir. Testosteron, vasopressin ve cortisol hormonlarının yardımıyla harekete geçer, oksitosin ile sakinleşir. Erkeklerde daha büyük.

5Rostral cingulate bölgesi: Toplumsal onay veya reddi ölçen barometre. İnsanların sosyal davranışlarını düzenleyen bölüm. Onaylanmadığımızda alarma geçer. Ergenlikte erkeklere duygularını saklamayı öğrenmelerine yardım eder.

6Ventral tegmental bölüm: Motivasyon merkezi. Dopamin hormonu üreterek insanı harekete geçirir ve motive eder. Erkeklerde daha aktif.

7Periaqueductal gray: İstenmeyen acı ve mutluluğun kontrol edildiği bölüm. Cinsel ilişki sırasında erkekte daha aktif.

Kaynakça

https://www.trthaber.com/videolar/erkekler-daha-duygusal-cikti-20769.html

Yorum Yazın