Sale https://www.hostingwatches.com. click for more replica rolex. why not try here replica watches. nice pharmacywatches.com. Under $49 fake rolex. go to these guys replica watches. visit this website fake rolex. over at this website https://www.accountingwatches.com/. best value replica watches. More Info informationwatches.com. he said https://www.educationwatches.com/. blog fake rolex. go https://www.testwatches.com. read here https://www.auctionswatches.com. have a peek at this website replica rolex. low prices replica rolex. 80% off https://www.attorneywatches.com/. 70% off replica rolex. visit site https://www.sexbreitling.com. many breitling watches replica.

Ego Nedir?

Ego nedir deyince hepimizin aklına ilk gelen kendini beğenmişliktir. Bu bir nebzede doğrudur. Yanlış olan ise egonun sadece belirli kişilerde olduğudur. Aslında ego her insanda doğduğu andan itibaren oluşmaya başlıyor.

Avusturyalı nörolog ve psikanaliz biliminin kurucusu Sigmund Freud, 1930’larda insan bilincinin oluşum süreçleri üzerinde toplumsal ve ruhbilimsel araştırmalar yaptı. Buna göre 3 türlü  kişilik yapısından  bahsetmek mümkün; İd, Ego ve Süperego

ego_nedir
id_nedir?

İd Nedir: Bu egoya en temel tanımıyla nefis diyebiliriz. İstedikleri için hiçbir mantık, ahlak, görgü ve yahut kültür gibi kavramlara bağlı kalarak hareket etmez. Tek istediği onun olmasıdır. Bir nevi haz odaklı odaklı çalışır. Bencildir. İç güdülerine göre hareket eder.  Asıl olan dürtülerin tatmine ulaşmasıdır.  Bu dürtülerinin tatmin edilmesinde kullanılan egoya id denilmektedir. Bunun aşırılığı ise narsizme götürür. Bunun için Narsist Kişilik Bozukluğu yazımıza bakabilirsiniz. Hayata geldiğimiz ilk andan itibaren bu egoya sahip oluruz. Örneğin bebekler acıktığı andan itibaren ağlamaya başlar. O anda istediği tek şey karnın doymasıdır. Bunun sağlanması için ortamın müsaitliği veya gerekli şartların uygunluğu gibi etmenleri düşünmez. Çünkü daha yüksek benlik duygusu bir diğer deyişle süperegosu daha gelişmemiştir.

süperego_nedir
Süperego_nedir?

Süperego Nedir: Süperego bir üst yazıda bahsettiğim idin açlık, susuzluk, kin, cinsellik, saldırganlık gibi dürtülerini mantık, ahlak, görgü kültür, vicdana göre değerlendirilmesidir. Bu değerler ise tüm dünya üzerinde aynı olan olgular değildir. Kişini yaşadığı çevreye, eğitime, kültüre göre değişkenlik gösterir. Örneğin Çinin bazı alt kültürlerinde yemekte ve yemekten sonra geğirme, yemeğin lezzetli olduğunu belirtirken bizde ayıp karşılanır. Peki bu noktada ego nedir? ve nerede devreye giriyor?​​

Ego Nedir? Ego yukarıda bahsetiğim id ve süperego arasında arabulucu rolü üstleniyor. Yani id hep kendi için çabalamamasını, süperegoyada kendinden bu kadar taviz vermemesini söyleyerek orta yolda buluşturmaya çalışıyor. Freud bu konuda ego, id ile süperegonun isteklerini uzlaştırmaya çalışan hakem niteliğindedir, der.

Yani buradan da anlaşılacağı üzere egomuza yeterince id ve süperego arasında dengeyi kuramazsak sorunlar başlıyor demektir. İd hep kendisini düşünüp bencil ve ukala bir tavır sergiler. Günümüzde de ego deyince hepimizin aklına bu gelir. Bu kısmından fazla olması kişiye dünyanın kendisi etrafında döndüğü hissini aşılar. Diğer bir kısmın fazla olması ise kişide hep taviz verdirerek özgüven eksikliği aşılar. Önemli olan bu iki dengeyi tutturmaktır. Yani ne kendinizden çok ödün verin, ne de her şeyi sadece kendinizi düşünerek yapın.

Bu içerik için aranan kelimeler: süperego nedir süperego ne demek alt benlik nedir id nedir psikoloji ego süperego id nedir alter psikoloji id ne demek psikoloji İd ıd super id Egolu nedir Psikoloji Kibir ve Ego gücü nedir Zayıf ego Güçlü ego nedir Egolu nedir Egoist ne demek Egoizm Ne Demek ego nedir Egoist insan Egolu insan davranışları İd, Ego Süperego Nedir Egolu nedir Psikoloji Kibir

Yorum Yazın