Sale https://www.hostingwatches.com. click for more replica rolex. why not try here replica watches. nice pharmacywatches.com. Under $49 fake rolex. go to these guys replica watches. visit this website fake rolex. over at this website https://www.accountingwatches.com/. best value replica watches. More Info informationwatches.com. he said https://www.educationwatches.com/. blog fake rolex. go https://www.testwatches.com. read here https://www.auctionswatches.com. have a peek at this website replica rolex. low prices replica rolex. 80% off https://www.attorneywatches.com/. 70% off replica rolex. visit site https://www.sexbreitling.com. many breitling watches replica.

Düzensiz Uykunun Zararları – Uyumazsan Öğrenemezsin!

Düzensiz Uykunun Zararları: Gün boyu hem dışarıdan hem de bedenimizden kaynaklanan trilyonca bitlik bilgiyi işlemek zorunda kalan beynimiz, algılama sistemlerinin düzgün çalışması için her gün periyodik olarak bir bakım dönemine ihtiyaç duyar. İşte bu bakım döneminin adına uyku diyoruz.

Uyku, temel mekanizması itibariyle beyinde başlatılan ve esasen beynin doğru işlev görebilmesi için gerekli olan bir süreçtir. Beynimizin en alt kısmında, boynumuzun üst tarafında bulunan “beyin sapı” dediğimiz sinir sistemi parçası, otomatik ve yaşamsal işlevlerimizi kontrol eden sinir hücresi topluluklarını içerir.

Kalp atım ritmimiz, soluk alıp vermemiz, yutma-kusma gibi reflekslerimiz ve daha birçok yaşamsal işlev, bu bölgelerdeki sinir hücreleri tarafından otomatik olarak kontrol edilir. Beyin sapı bölümünde ayrıca, milyonlarca sinir hücresinin birbirlerine karmaşık bir şebeke olarak bağlandığı ve beyin dokumuz içerisinde önemli bir yer tutan “ağsı oluşum” denilen bir yapı da yer alır.

Düzensiz Uykunun Zararları

Bu karmaşık şebeke, yaptığı birçok işin yanı sıra üst beynimizin bütün bölümlerinin “uyanık ve uyarıları değerlendirebilir” bir durumda tutulmasını sağlar. Bedenimizden ve dışarıdan gelen uyarıları alan sinirlerin neredeyse hepsi, bilgileri beynimize ulaştırmadan önce alt kademedeki bu şebekeye uğramak ve orayı da bu verilerden haberdar etmek durumundadır.

Bedenimizin hareketlerinden, duyularımızdan, iç ve dış dünyadaki çeşitli değişikliklerden kaynaklanan sayısız sinirsel uyartı beynimize giderken yolda işte bu ağsı yapıya uğrar. Ağsı yapı, bu uyartılar tarafından uyarılarak karşılığında beyin kabuğumuza uyarıcı sinyaller gönderir. Böylece beyni uyanık ve algıya, değerlendirmeye açık bir halde tutar.

Uyku, beynimizin öğrendiği bilgileri “pekiştirmesi”, yani uzun süreli kullanım için depolayabilmesi adına çok önemli bir süreçtir. Gece uykusunun REM uykusu adı verilen özel bölümlerinde, beynimizde müthiş aktif bir süreç cereyan eder. Bu anlarda insanlardan kaydedilen beyin dalgaları, beynin neredeyse gündüz vakti uyanıkken olduğu kadar aktif bir durumda olduğunu gösterir bize.

Bugünkü bilgilerimize göre bu REM dönemleri, beynimizin gün boyunca aldığı bilgileri “ayıklama, temizleme ve kaydetme” işini gördüğü zaman aralıklarıdır.

Her gece yaklaşık 1.5 saatte bir ortaya çıkan bu REM dönemleri, beynimizn neleri kaydedip neleri sileceğini belirleyen en önemli zihinsel faaliyetlerimizdir.

Yapılan deneylerde, kişilerin uyanıkken öğrendikleri görevler sırasında gösterdikleri beyin faaliyet kalıplarının çok benzerlerini, o görevi öğrendikten sonra daldıkları uykuları sırasında alınan REM dönemi beyin faaliyetlerinde “tekrar ettikleri” sıklıkla gösterilmiştir. Yani öğrendiğiniz herhangi bir bilgi yahut beceri muhtemelen uykunun bu özel safhasında prova edilir, gözden geçirilir ve kaydedilir. Sonuç olarak yetersiz uyku, öğrenme, bir konuya odaklama, bir bilgiyi öğrenme ve yeni bilgileri uzun süreli belleğe kaydetmede sorunlar ortaya çıkmasına sebep olur.

Uykusuzluk IQ’yu düşürüyor!

Araştırmalar, uyku düzenindeki bir haftalık düzensizliğin zeka katsayısından 15 puan sildiğini gösteriyor. Bu hesaba göre ortalama 115-120 IQ’su olan bir insanın, uyku düzeninin bozulduğu bir haftayı “durgubluk” sınırı diyebileceğimiz 100 IQ’yla tamamlaması işten bile değil. Neyse ki bu, geçici bir etki…

Bu içerik için anahtar kelimeler: uykunun beyne etkisi Düzensiz uykunun zararları Beynin uykuya dalamaması Uykusuzluk zararları UYKUSUZLUK belirtileri uykusuzluk vücutta ne yapar Uyku düzensizliği zararları Düzensiz uykunun insan sağlığına zararları Az uyumanın beyne zararları Beyinde uyku hali Beynin uyku mekanizması Uyku UYKUSUZLUK mekanizması nasıl çalışır Uykunun bilinen Yapısı Beynin uyku Merkezi Uyku halinde beynin hangi kısımları çalışmaz Uyku bilimsel açıklaması Düzensiz uykunun zararları Uyku ve beyin Beyinde uyku hali Beyinde uyku merkezi neresidir Beyinde uyku Merkezi Uyanıkken beynin uyuması Uyku beyin ilişkisi Uykuda beyin Uyku ve beyin arasındaki ilişki

Kaynakça

Teleskop Yayınları: İlginç Beynimiz

Yorum Yazın