Beynimizin Yüzde Kaçını Kullanıyoruz?

Çoğu kişi beynimizin yüzde 10’u gibi küçük bir oranını kullandığımızı düşünür. Hatta beynimizin yüzde 100’nü kullanabilseydik uçabilirdik, eşyaları düşünce gücümüzle hareket ettirebilirdik gibi mitlere inanır. Kulağa oldukça heyecanlandırıcı geliyor değil mi? Peki bunlar doğru mu? Beynimizin 100’ünü kullanırsak ne olur? Beynimizin 100’ünü nasıl kullanılırız? Beynimizin yüzde kaçını kullanıyoruz? Gelin birlikte bakalım.

Beynimizin sadece yüzde 10’unu kullandığımıza dair oluşan mitin başlangıcı 1980 yılına dayanıyor. William James ve Boris Sidis adındaki iki nörolog cerrahın beyin çukurunu boşalttığında davranışlarda farklılık olup olmadığına ilişkin yaptığı araştırmalar sonucunda beynimizin yüzde 10’unu kullandığımız sonucuna varıyorlar. İşin ilginç yanı ise 1920 yılında Einstein ile yapılan bir röportaj da Einstein yüzde 10 figürünü kullanarak daha fazla düşünmemiz gerektiğini vurguluyor. Yani araştırmaya destek çıkıyor. Amerikalı reklamcılar ise müşterilerini etkilemek için reklamlarda yüzde 10 figürünü kullanıyorlar. Böylece o gün bu gündür bir söylenti aldı başını gidiyor.

Geldiğimiz noktada ise bize fonksiyonel MR cihazları beynin kullanılmayan bir bölgesinin olmadığını gösteriyor ve beyin cerrahları bu duruma da ekliyor “Eğer beynimizin yüzde 10’unu kullanıyor olsaydık, bitkisel hayatta olurduk“.

Normal Bir İnsan Beyninin Yüzde Kaçını Kullanıyor?

Beyin kapasitesi genetik faktörler bağlıdır ve sınırlıdır. Bir canlının beyindeki nöron ve nöron bağ sayısı ile orantılıdır. Bu kapasite eğer bir hastalığınız yoksa her canlıda yüzde 100 kullanılır. Kimi zaman bazı bölgeler daha aktif, bazı bölgeler daha az çalışır. Bunun beyni kullanmakla bir ilgisi yoktur. Çünkü her nöronun aynı anda çalışması, beynin daha iyi çalıştığı anlamına gelmez. Beynimizin her bölgesi belirli konularda özelleşmiştir ve gerektikleri zaman çalışmaları gerekir. Yani ben matematik problemi çözerken beyinim sözel kısmına ait bölümün çalışmasına gerek yok. Boşa masraf.

Beyin kullanımı ve zeka kapasitesi farklı şeylerdir.

Zeka kapasitesi bir canlının genetik unsurlarla sınırlandırılmış beyin kapasitesi tarafından belirlenir. Yani zeka büyük oranda genetiktir. Zeka dediğimiz olgu Aslında Herkes Dahidir yazımda da bahsettiğim gibi aslında bir yetenektir. Zeka kullanımı, bu kapasitenin ne kadar kullanılabildiği ile ilgilidir. Bu noktada zekamızı bir kas yapısına benzetebiliriz. Ulaşabileceği en üst nokta, genetik unsurlarla belirlenmiştir; ancak biri çok çalışırsa kaslarını bu en üst kapasiteye kadar (ama daha fazlasına değil) çıkarır.

Çalışmayan biri ise ortalama bir güçte kaslara sahip olacaktır. Zeka da bunun gibidir. Tek farkı, yeni kas hücreleri üretmek düzgün bir çalışmayla oldukça kolayken, yeni sinir hücrelerini üretmenin imkansıza yakın olmasıdır; dolayısıyla pratik, var olan nöronların daha aktif kullanılmasını sağlar, yeni nöronlar üretilmesini değil.

Zihin antremanları sayesinde zekamızın normalde, antremansızken kullandığımızdan fazlasını kullanabiliriz; ancak bunun üst sınırı, beyin kapasitemiz ile aynıdır ve yüzde 100’ü geçemez. Normal bir insan zekasının yüzde 80-90’ını kullanmaktadır. Asla yüzde 3’ünü veya 10’unu kullanamaz. Çok ciddi hastalıklara sahip olanlarda bile bu kadar düşük oranlar görülemez. Düzgün yapılan ve yıllarca süren pratiklerle insan zekasının yüzde yüzünü kullanır.

İnsan hafızası ne kadar? İnsan beyni kaç TB?

İnsan beyni tahmin edilebilenin üzerinde bir kapasiteye sahiptir. Depolayabileceği bilgi miktarı Encyclopedia Britannica’nın içindeki bilgiden 5 kat fazladır. Bilim adamlarının belirledikleri kapasite insan beyninin yaklaşık 1.000 terebayt bilgi depolayabildiğidir. 900 yıllık İngiliz Tarih Arşivi’nin 70 terebayt olduğu düşünülürsee, inanılmaz bir kapasitede olduğu anlaşılıyor.

Bu içerik için anahtar kelimeler: Beynimizin yüzde kaçını Kullanıyoruz beynimizin 100’ünü kullanırsak ne olur Beynimizin Yüzde Kaçını Kullanıyoruz? beynimizin 100’ünü nasıl kullanılır beyin Beynimizin yüzde kaçını kullanıyoruz beyin Beynimizin yüzde yüzünü nasıl kullanırız Einstein beyninin yüzde kaçını kullanıyor Beynimizin Yüzde Kaçını Kullanıyoruz? Normal bir insan beyninin yüzde kaçını kullanıyor Hafızanın sınırı var mı makale beyin İnsan beyni kaç TB Hafıza ile ilişkili beyin bölümü İnsan beyni yüzde kaç çalışır Hafıza ile ilişkili beyin bölümü Beynimizin çalışma düzeni insan beyni

Kaynakça

Teleskop popüler bilim: İlginç Beynimiz

Yorum Yazın