Başarılı Olmak

Bazı meseleler vardır, onlar için yarın çok geç olabilir. Biz toplum olarak sıra dışı ve ilgi çekici fikirler üretebiliriz. Ama bilin bakalım ne eksik? Hareket… Evet ne yazık ki başarılı olmak için düşündüğümüz kadar çabalasak aslında bugün daha farklı noktalarda olabilirdik. Elbette aklımızdan geçen her fikir mutlak suretle başarıya ulaşacak değildir. Belki hiç olmaz. Ama bunu denemeden, uğraşmadan, çabalamadan, yorulmadan bilemezsin ki? İlk denemede olmayınca pes etmek aslında işe hiç başlamamış olmaktır.

Başarı nedir? Çalışkan olmanın yolları nelerdir? Hayatta başarılı olmanın yolları var mı? Hayatta nasıl başarılı olunur? Başarı ne demek? Başarının sırrı nedir? Başarmak için ne yapmalıyız? Gelin birlikte bakalım…

Unutmayın! kimse mükemmel başlamadı. Çektiğin ilk video, yazdığın ilk makale, tasarladığın ilk tişört, ilk sunumun… İlkler mükemmel olmayacak hatta berbat olacak ama şu an başlamazsan hiçbir zaman mükemmel olmayacak.

Eğer sen bunlar karşısında pes etmiyor ve üstüne daha da hırslanıyor isen, başarılı olmak için en önemli aşamayı geçmişsin demektir. Tarihte birçok icat fikir deneme/yanılma yoluyla bulunmuştur. Sizde deneyeceksiniz ve yanılacaksınız ama pes etmediğiniz sürece asla kaybetmeyeceksiniz.

başarılı_olmak

İnsanların ne dediğine aldırış etmemelisin. Herkes senin yolculuğunu anlamayacak, yalnız çalışacak kadar güçlü ol ve aklından çıkarma seni taklit etmeye başlamadan önce yargılayacaklardır.

Çoğu insan başarıya giden yolu görmek istemez. Çünkü zahmetlidir, yoğun uğraş ve çaba gerektirir. Onlar için başarılı olan herkes şanslıdır. Perdenin arkasındaki azmi görmek istemez. Çünkü eğer görürse içinde bulunduğu durumdan şikayet etmek yerine çabalaması gerekir.

Başarının sırrı nedir? diye sorarsanız biliyorum çok klişe olacak ama asla pes etmemek derim. Başarılı insanlar sıkça başarısız olurlar ve gerçekten iyi olanlar ise daha fazla başarısız olanlardır.

  • Google’ın halka açılacak kadar büyümesi 8 yıl sürdü.
  • Apple’ın zirvelere çımaası için 20 yıl gerekliydi.
  • Coca-cola ilk yılında sadece 25 adet satabildi.
  • Microsoft’un halka açılması tam 11 yıl sürdü.

Yeteneğin seni bulmaz senin onu keşfetmen gerekir. Başarılı olmak için kendini tanı ve asla başkalarıyla kıyaslama. “Aslında Herkes Dahidir” yazısı yeteneğini, iyi olduğun yönlerini bulmana yardımcı olabilir. Bir bakın derim. Jilet keskindir ama bir ağacı kesemez. Balta güçlüdür ama bir insanı tıraş edemez. Her şey kendi özel amacına göre değerlidir.

Başarılı Olmak: Umut Verecek Başarı Hikayesi

Şimdi size umut verecek bir adamın hikayesinden kısaca bahsedeyim. Kahramanımızın adı herkesin tanıdığı o meşhur  Kentucky Fried Chicken yani kısa adıyla (KFC)’nin kurucusu  Harland Sanders. KFC kızarmış tavuklarıyla tüm dünyaya nam salan bir resterontlar zinciridir.

başarı_hikayesi
başarı_hikayesi

Harland üç kardeşten ilkiydi. Babası yarı zamanlı bir işte çalışıyor, Henryville’deki çiftçilere yardımcı oluyordu. Annesi ev hanımıydı. Ailesinin maddi durumu pek iyi olmayan Harland henüz beş yaşında babasını kaybetmişti. Yalnız kalan annesi para kazanabilmek için bir domates fabrikasında iş bularak çalışmaya başladı. Kardeşlerinin en büyüğü olan Harland annesi işteyken kardeşlerine bakmaya başladı. Onlara yemek yaparak bir bakıma şeflik kariyerine ilk adımı atmış oldu.

Bir süre sonra annesi başka biriyle evlendi. Üvey babası Harland’ı sürekli dövmeye başlayınca çare olarak evden kaçtı. Kimliğinde doğum tarihini bir şekilde değiştirmeyi başararak henüz 15 yaşında Amerikan ordusuna katıldı. Daha sonra görevini tamamlayıp Küba’da ordudan ayrıldı.

Gençlik yıllarında vapurlarda kaptanlık, sigortacılık, çiftçilik gibi işlerde çalıştı. Sonrasında bir demir yolu şirketinde düzenli sayılabilecek bir iş buldu. Daha sonra evlendi ve bu evlilikten iki kız bir oğlu oldu. Oğlunu erken yaşta kaybetti. Demiryolu işinde bir süre sonra itaatsizlikten kovuldu. Eşi bu durum nedeniyle terketti. Çocuklarını da alarak ailesinin yanına geri döndü. Eşinin erkek kardeşi Harland’a yazdığı mektupta “İyi ki kız kardeşim senden ayrılmış. Zaten senin gibi beş para etmeyen, hiçbir işte dikiş tutturamayan bir adamla evlenmesi bile bir hataydı” der.

başarılı_olmak
başarı_hikayesi

Sanders yıllar içinde girdiği işlerde başarılı olmak için çabalasa da bunu beceremedi. 40 yaşına geldiğinde sayıısız iş değiştirmiş ve hiçbirinde dikiş tutturamamış bir adam vardı. Maddi sıkıntı içinde de olan Handler son olarak bir kafede aşçı olarak işe girdi ve buradan emekli olmayı başardı. Ama devlet 105 dolar gibi komik bir maaş bağlamıştı.

“Hiçbir işe yaramayan adamım, yaşamamın ne anlamı var ki” diye düşünerek intihar etmeye karar verdi. Bir ağacın altına oturup intihar mektubunu yazarken küçükken kardeşlerine yaptığı ve herkesin çok beğendiği tavukları geldi.

Önce kendine 87 dolar borç aldı ve tarifine uygun tavuğunu hazırlayıp kapı kapı dolaşarak satmaya satmaya başladı. Bunun sürekli böyle olmayacağını düşünürken aklına bir fikir geldi. Özel tarifini restoranta satacaktı. Böylece her satıştan komisyon alabilirdi.

Bu amaçla 1946 model Fordu’yla neredeyse tüm Amerika’yı dolaşarak tam tamına 1009. denemede tarifini satabileceği bir restoran bulmuştu. Hangimiz başarılı olmak için bu kadar pes etmeden deneyebilirdik ki? Eminim 10. denemeden sonra bu yolun boşa bir uğraş olduğunu kabul eder hayallerimizden vazgeçerdik.

Satılan her tavuktan 5 cent pay alan Sanders, siparişlerin sürekli artmasıyla hayatını düzeltmeye başlamıştı. Nitekim 1960’lara gelindiğinde Albay SandersABD’nin dört bir yanında yüzlerce restorana franchise vermişti.

Dört yıl sonra Kentucky Fried Chicken şöhret basamaklarını tırmanmıştı, Albay da şirketi yatırımcı John Brown Jr.’ye satmaya karar verdi. Anlaşma kapsamında 2 milyon dolar nakit para aldı. Sanders, şirketin resmi yüzü olarak kalacaktı ve bunun için her yıl kendisine 250.000 dolar ödeme yapılacaktı. Artık yapması gereken tek şey medya, müşteriler ve çalışanlarla ara sıra bir araya gelerek pazarlama kampanyalarını yürütmekti.

Sanders 90 yaşında hayata gözlerini yumduğunda, arkasında değeri milyonlarca doları bulan bir marka ve ilham veren bir başarı hikayesi bırakmıştı.

başarı_hikayesi
başarı_hikayesi

Yaşınızın kaç olduğu, hayatınızda kaç kere başarısız olduğunuz veya nerede doğup büyüdüğünüzün hiçbir önemi yok. Başarılı olmak için çalışmak önemlidir. Hiçbir başarı kolay ulaşılmaz. Rakiplerinizden farkınız çalışmanız olsun ve şimdi başlayın. İşin içindeyken öğrenin. Unutmayın, suyun dışındayken yüzme öğrenemezsiniz. Şimdiden kolay gelsin:)