Aşk Beyinde mi Kalpte mi?

Aşk Beyinde mi Kalpte mi? Aşk dediğimiz olgu beyin de mi yoksa kalpte mi başlıyor? Aşık olduğumuzda hangi hormonlarımız salgılanıyor ve ne işe yarıyor? Hormonların aşkla ile ilgisi var mı?

Aşkın bedenimizde yaptığı etkiyi anlatmak zordur. Aşık olduğumuzda ya da aşk acısı çektiğimizde karnımızda kelebekler uçuşuyor ya da kalbim ağrıyor deriz. Peki bu tanımlar hayal ürünü mü yoksa aşk bedenimizde bu değişiklikleri yapar mı?

Kulağa her ne kadar hayal gücünden çıkmış gibi gelse de aşkın fizyolojimizde yarattığı etkileri anlatması bakımından doğruluk payı taşır.

Peki aşk fizyolojimize nasıl bir değişiklik yapar?

Aşk Beyinde mi Kalpte mi
Aşk Beyinde mi Kalpte mi

Medicana İnternational İstanbul Hastanesi Endokrinoloji ve Metobolizma Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Fevzi Balkan uzman görüşüyle aşk fizyolojisi…  ” Birçok araştırmaya konu olan ve son derece karmaşık bir duygu olan aşkın vücutta kalbin çarptığına beynin onay vermesi” olarak tanımlayabileceğini belirten Doç. Dr. Fevzi Balkan, aşk beyinde mi kalpte mi sorusuna bir yönden açıklık getirmiş oldu. Aşık olma hissini sağlayan hormonların vücuttaki etkileri hakkında da bilgiler paylaştı.

Aşk fizyolojik olarak incelendiğinde aşık olmak için uyaran görsellik yani fiziksel özelliklerdir sonrasında feromonlar denilen koku sinyalleri sayesinde kendimizi biyolojik olarak en uygun eşi seçmeye çalışıyoruz. Ter bezlerinden salgılanan koku molekülleri olarak tanımlayabileceğimiz feromonlar eş adaylarına genetik yapımız ve olası biyolojik uyumumuz hakkında bilinçaltının seçim yapmasını sağlıyor. Son adım olarak ise beyin devreye giriyor. Beyinden çok sayıda nörokimyasallar ve hormonlar aşkı pekiştiriyor.      Aşık olunca kişide dopamin, serotonin ve noradrenalin gibi hormonlar salgılanıyor.

Aşkın kalıcı hale gelmesini ise sevgi ve bağlılık hormonu oksitosin sağlıyor.    

Dopamin ise ödüllendirme merkezinin kullandığı iletişim aracıdır. Bu sistemi uyaran her türlü durum gibi aşkta dopamin düzeylerini artırıyor. Aynen madde bağımlılarında olduğu gibi dopamin artışı insanın zihnine gittikçe şiddetlenen bir şekilde aşık olduğu kişiye bağlayıp ona bağımlı hale getiriyor       

Ruh durumunun düzenli ve mutluluk seviyemizle yakından ilgili olan serotonin hormonu dur. Aşık bir beyinde serotonin azalmaya başlayabilir. Fakat aşık olduğun kişiyle bir araya geldiğinde kişinin bütün zihinsel ve fiziksel mesaisini aşık olduğu kişiye yöneltir.     

Bu hormonların kişiye dış görünüş olarak da farklılık katabilir salgılanan bu hormonlar saçlara ve cilde parlaklık gözlere canlılık ve kişiye pozitif yaşam enerjisi veriyor.       

Peki aşk sadece beynin salgıladığı hormonlar ile meydana geliyor?  

Kalp Tam Olarak Nerede Devreye Giriyor?

Aşk Beyinde mi Kalpte mi
Aşk Beyinde mi Kalpte mi

Her türlü duygu ve his beynimizde başlar. Kalp ve diğer organlarımız sadece beyinin gönderdiği sinyalleri hissetmemizi sağlar. Çünkü beynin kendi duyguları yoktur. Fakat duyguları ve duyuları oluşturduktan sonra bedene gönderdiği sinyaller sayesinde hissederiz.

Yüzyıllardır aşkı hep kalpte yaşadığımızı sandık fakat yanıldık! Kalp sadece aracıydı. Aşk beyinde başlar ve fizyolojik olgudur. Aşık olduğumuz kişiye ” Seni bütün kalbimle seviyorum” deriz. Çünkü bu daha romantiktir.’ ” Seni bütün beynim ile seviyorum” demek pek romantik olmazdı:)        

Evet, aşk beyinde mi kalpte mi öğrendik. Peki Aşk dediğimiz beyinde başlıyor ve hormonlarımızı salgılanması ile artıyor ise aşk acısı dediğimiz olay nedir? Aşk acısı neden çekeriz? Bir kişiye aşk sözleri söylediğimiz de ya da aşk şiirleri okuduğumuzda neden mutlu olur? Her şey beyin ve hormon ise aşk acısı da koca bir yalan mı? Bu soruların cevabı için takipte kalmaya devam ediniz..